| Jessica1235 a întrebat:

Ce telefon de la Samsung îmi recomandați? Vreau să-mi schimb telefonul lunile astea fiindcă pe Huawei nu pot descarca unele aplicați care sunt importante, gen Bt Pay, și vreau să îmi iau un Samsung. Mulțumesc!

15 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Cam ce buget ai?
Eu nu as lua nimic mai jos de A52s

dar nici mai sus de S21 FE 5G.

Si la mijloc ar fi A73.

| Jessica1235 explică (pentru NLS):

Lucrez deci pot să-mi permit orice, am deja ceva bani strânși. Nu e o problemă bani.

Mulțumesc pentru sfaturi happy

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Daca bugetul e sub 3000 RON,
as merge pe A53

Bateria este de 5000 mAh, deci nu se pune problema sa nu tina o zi oricat l-ai folosi.

https://www.pcgarage.ro/......ome-black/

https://www.pcgarage.ro/......ome-peach/

Ar mai fi si S21 FE de luat in calcul, insa doar varianta de 128GB se incadreaza in buget si nu are suport de card.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de ce buget ai si de ce doresti de la un smartphone(o camera buna, un procesor bun pentru aplicati si jocuri, un display bun cu refresh rate mare, o baterie decenta, etc).

| Jessica1235 explică (pentru anonim_4396):

Cel mai mult mă interesează să aibă memorie bună și să țină bateria măcar o zi. Bani nu sunt o problemă, clar nu am bani de Samsung S 21, 22 (mi-ar lua mai mult de 3 luni să economisesc bani și nu am chef să aștept atâta timp) dar îmi permit ceva mai calitativ.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Samsung A73 5g

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa iti cumperi din gama A din acesta generatie A53/73, mare diferenta nu este intre ele, dar trebuie sa stii ca toata gama se cam incalzeste. Experienta va fi cam aceiasi indiferent de modelul pe care il alegi.
Daca nu esti foarte pretentioasa iti poti lua si ceva din generatia trecuta cum ti-a recomandat cineva mai sus. A22-ul este un smartphone ieftin care are cam aceiasi baterie dar probabil tine mai mult deoarece diplay-ul este mai slab iar memoria cu toate ca este jumatate suporta card micro sd. Ce nu ma incanta pe mine sunt cei 4 gb ram care se vor incarca repede daca folosesti multe aplicatii, de acea mai bine iti iei un A52S.
Poti sa iti iei falgship-uri din anii trecuti dar bateria nu va fi foarte grozava s20/s10(nu recomand daca iti pasa foarte mult de calitatea camerei) iar la 2900 lei iti poti luat si Galaxy S21 FE.
Ai grija ca o mare parte din aceste modele suporta un refresh rate mare iar daca il folosesti bateria se va duce destul de repede.

| Jessica1235 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc pentru ajutor

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Daca iti iei Samsung e cea mai buna alegere - insa nu iti recomand Samsung in variata iPhone care are bateria incastrata in telefon si nu o poti schimba - asta e cea mai mare prostie sa cumperi telefon mobil care sa nu aiba baterie detasabila. Orice baterie in timp asi pierde valabilitatea si ai scade randamentul de incarcare iar daca telefonul Samsung are bateria detasabila si poate fi schimbata acesta este un avantaj fiindca iti poti cumpara o alta baterie noua si telefonul daca al ingrijesti si nu al scapi pe jos te poate tine multi ani - Deci, daca nu e problema de bani - ia-ti un Samsung model nou dar cu bateria schimbabila si ca sfat poti sa iti mai cumperi si o baterie de rezerva - avantajul este ca daca in poseta ai telefonul si o baterie de rezerva gata incarcata nu o sa ai probleme sa zicem la drum lung pana la prima reincarcare sa ramai cum se spune fara baterie.

| Jessica1235 explică (pentru REMiXPaLTaLK):

Mulțumesc pentru sfat

| StripperRaoul a răspuns:

Zi si tu de cati bani ca asa toti iti recomanda S 22 ultra

| Jessica1235 explică (pentru StripperRaoul):

Să fie sub 3000 de lei, nu am chef să lucrez câteva luni (având în vedere că am și alte cheltuieli) pentru un S 22 plus că nu mă interesează să fie ultimul model. Mă interesează să aibă memorie și baterie bună.

| Andreidașchevici112 a răspuns (pentru Jessica1235):

Samsung A22

| StripperRaoul a răspuns (pentru Jessica1235):

A53

| SamsungElectronics a răspuns:

Samsung Galaxy s21 Fe 5G sau

Samsung Galaxy s22 Plus