| PamyLove a întrebat:

Ce telefon este mai bun pentru aplicatiile Yahoo Messenger si Facebook? Si daca e neaparat pe abonament (Orange).

12 răspunsuri:
| horia2012 a răspuns:

Orice telefon care are EDGE, GPRS si Wi-fi. Indiferent ca are sau nu sistem de operare. Si indiferent daca e pe abonament sau cartela, sau orice alt operator de telefonie mobila. Restul tine de preferinte si de bani.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru horia2012):

Ca tot venii vorba de GPRS, care e difernta intre el si GPS? GPS-ul e ca si cel de masina iti zice unde esti si pe unde sa mergi sau e doar un senzor care cu care te pot urmarii "servicile secrete"?

| horia2012 a răspuns (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Foarte mare. GPS se foloseste de reteau de sateliti pentru a stabilii pozitia ta, iar GPRS este un protocol pentru transmitere
de date in reteaua GSM. Nu are nicio legatura una cu alta.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru horia2012):

A stabili pozitria mea de catre cine? STatul cu acces la sateliti sau si de catre mine pe un ecran, adica ca si GPS-ul de masina?

| horia2012 a răspuns (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Amandoi. Tu, direct iar autoritatile mai au nevoie si de nr.de telefon, frecventa pe care functioneaza telefonul tau si altele. Determinarea pozitiei tale de catre autoritati se face mult mai usor prin "metoda triangulatiei".
Asa ca nu cred ca are sens sa ne batem capul cu asa ceva.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru horia2012):

Ma gandesc, doar ca zona triangulatiei aproximeaza suprafata si locul zonei in care esti, nu te identifica exact. Oricum nu cred ca au ai nostri tehnologia necesara sau sateliti militari in spatiu, deci nu aici e problema.Problema e urmatoarea:Eu am pus ochi pe Nokia X5 si acolo scrie ca are gps, ideea e ca GPS-ul respectiv e doar un senzor sa ma identifice (anumite) autoritatii sau telefonul are si un program care imi arata totul, exact ca google maps? Adica pot sa intru sa zicem intr-un program a telefonului si sa pot folosi GPS-ul fara internet (ca si gpsul de masina)?

| horia2012 a răspuns (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Cred ca ai gresit telefonul ca Nokia X5 nu are GPS. Poate ai vrut sa spui Nokia X6. Asta are GPS dar prin internet. (A-GPS).

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru horia2012):

De fapt am gresit modelu, e E5.Deci asta inseamna A-GPS, gps doar prin internet... Exista telefon la pret decent cu GPS tip cel din masina, fara internet etc?

| horia2012 a răspuns (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Nu.

| raresm99 a răspuns:

Incearca un telefon cu android.

| cristy1993 a răspuns:

Cel mai bun este Iphone clar! Insa si telefoanele cu android se misca super!

| eLPadrino a răspuns:

Orice telefon cu sistem de operare Android, cu o memorie ram decenta, sau orice telefon cu iOS.