| TheSpecialOne a întrebat:

CITITI VA ROG! Am nevoie urgenta de ajutor! Vineri am cumparat un galaxy s3 NOU de pe eMAG (1269 lei) si cand l-am ridicat de la fan courier totul parea ok. Ieri am observat ca telefonul fusese folosit si are cel putin 6 luni vechime. Are istoric pe google chrome din 25 septembrie 2013 pana in 10 februarie 2014 (iar eu am telefonul de 2 zile). Apoi mi-am dat seama ca el nu avea folie colorata pe ecran ci transparenta de protectie, avea programe instalate care nu trebuiu sa fie cum a fi chrome, android updatat si bateria cu o durata de viata foarte scurta si urme evidente de utilizare la contacte. Ce e de facut? Am sunat si mi-au dat urmatoarea explicatie: a fost incercat de coreeni de la Samsung ceea ce e imposibil, mai ales ca au intrat pe fb la persoane din Arad (de unde sunt si eu, ceea ce face totul si mai dubios) Ce pot face? Nu am incredere sa le dau telefonul in speranta ca imi vor returna bani cum e legal iar protectia consumatorului ma va pune sa ii dau in judecata, nu va lua nici o masura cu siguranta. Singura solutie ar fi sa merg la Timisoara unde am auzit ca au si sediu (eMAG nu fac curier) si sa il inspecteze si sa imi dea bani in mana. Din pacate cred ca un telefon trebuie inspectat la Bucuresti si daca a fost luat prin curier trebuie si inapoiat prin curier. Ce sa fac?

4 răspunsuri:
| hp8510p a răspuns:

Este o legebig grinaca ai achizitionat un produs online si nu iti place, poti sa-l returnezi in 10 zile fara motiv si primesti banii inapoi.Suna la eMAG si le zici ca nu iti place telefonul si vrei sa-l returnezi

| Expressions a răspuns:

A incercat sa te prosteasca cu testarea de coreeni, mi-am cumparat si eu un Samsung galaxy S3 (din Grecia, dar e irelevant) si se vede clar ca e nou, nimic instalat pe el, bateria era impachetata separat, sigilata, etc. Daca tot ai dat atatia bani pe el, un drum pana la Bucuresti sau la un sediu eMAG nu strica pentru a-ti rezolva problema.

| TheSpecialOne explică:

Am factura online deoarece eMAG nu ofera factura fizica.

| Dragooos a răspuns:

N'are cum laughing cand cumperi un telefon trebuie sa fie sigilathappy ai factura de la curier cum ca ai fi luat acum 2 zile?