| Goldenbulle7 a întrebat:

Cum imi dau seama daca Iphone-ul meu este codat pe o retea? Daca intru in setari si intru la informatii, acolo arata la retea Telekom. Este codat definitiv, adica in cazul in care il vand, nu se poate pune alta cartela, decat cu decodare?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca sa pui in ea o cartela SIM de la o alta retea. Daca functioneaza si pe aceea retea, atunci nu este codat.
Daca nu functioneaza pe alta retea, atunci inseamna ca este codat pe Telekom. In acest caz poti merge la ei cu contractul expirat si ceri deblocare gratuita de pe reteaua lor.
Deblocarea o pot face si unele firme GSM, dar contra cost.

3 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Parca era un fel de sim pentru iphone sa folosesti toate retelele dar nu stiu exact fiind un Android user

| Goldenbulle7 explică (pentru Bula):

Multumesc frumos

| amzosoft2003 a răspuns:

Daca este codat pe o retea, nu il vei putea utiliza cu sim din alta retea. Iti apare mesaj la start in care te informeaza acest lucru. Altfel, fara sim, se poate face o verificare SIMLOCK si vezi direct daca este codat sau decodat. Info aici:
https://maps.google.com/url?q=https://www.decodare.info