| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa scot curentul dintr-un smartphone?
Vreau să-l șterg cu spirt in mufe.

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce ai face asta?

| darrio2007 a răspuns:

Scoate bateria, daca poti, sau lasa-l sa se descarce complet. In felul ăsta nu vei avea curent.

| sierra1 a răspuns:

Pot să-ți propun intrebarea pentru premiul "postarea anului"?

| relian a răspuns:

Sal speli cu spirt de ce, are raie laughing poti sa il cureti cu aer, sunt sparyuri cu aer comprimat sufli cu alea si cureti f bine.
Sau ai fixuri privind curatenia laughing
Daca bagi spirt la difuzor poate se dezlipeste ala si dupa stai si sufli in el laughing

| Goete a răspuns (pentru relian):

Si aerul conprimat nu ii face rau difuzorului?

| relian a răspuns (pentru Goete):

Nu sufli in difusor,nu ai de ce, folosesti o periuta din aia de dinti care intra intre dinti laughing asta daca stii despre ce vorbesc si cu aia cureti sita ce acopera difuzorul, aia e tot, asa se face, am vazut la Apple.
Sa bagi alcool in telefon nu vad rostu laughing

| Goete a răspuns (pentru relian):

A... inteleg. Impingi peretele micut si sensibil al difuzorului cu peria de dinti...
Ai incercat sa sterginpraful cunperia de dinti?
Mare e Gradina Domnului!
Eu nu am nevoie de tampenii din astea

| relian a răspuns (pentru Goete):

laughing scuze,dar esti praf, difusoru ala ce spui tu are o sita, asta in caz ca nu stiai, deci tu de fapt cureti acea sita, nu dai cu peria pe difuzor laughing
Ai mare dreptate, mare e gradina asta a raiului laughing

Grele de tot pentru tine chestii de genul asta.In afara de asta nu am spus periuta de dinti, am spus periute ce te cureti intre dinti, este o mare diferemnta, dar banui, sa nu zic sigur ca habar nu ai nici ce sunt astea laughing
E ok dai cu spirt, dai cu tuica mai bine ca ramane si miros laughing sau baga Whisky ala e mai bun laughing

| Goete a răspuns (pentru relian):

Daca stii atat de bine de ce nu faci, in loc sa comentezi?
Eu nu am nevoie, telefonul meu are protectie pentru apa si praf. Deci praf esti tu

| relian a răspuns (pentru Goete):

Nici eu nu stiam,dar cand am inceput sa nu mai aud bine in difuzor,am fost la Apple,acolo am vazut,a facut in fata mea test si asa era difuzorul nu se mai auzea tare,apoi a curatat cu acea periuta,dupa iar test si wow.
Deci da eu asa curat acea sita,nu bag spirt cum faci tu,ca oricum nu rezolva nimic spirtu ala.
Eu nu am comentat,am spus ca nu se curata cu spirt,iar asta poti intreba la orice service de telefoane si o sa vezi ce spun aia.

Telefonul tau are protectie pentru apa si praf?laughing ia fa si noua o demonstratie,baga telefonul tau intr-un pahar cu apa,tinel acolo stiu si eu ceva secunde si dupa sa ne spui ce iti mai face telefonul laughing

Stii vorba aia multi vad putini cunosc? Cam asta esti tu,vezi ceva dar pricepi cu totul opusu,sau altceva laughing
Faptul ca uni fabricanti spun ca au ceva protectie pentru apa,stii macar la ce anume se refera?
Se refera daca telefonul ala este asa stropit,deci stropoit acidental cu apa e ok.
Daca il scufunzi in apa i-ai pus cruce laughing
Referitor la praf,normal ca praful nu are pe unde intra in interiorul unui telefon,indiferent ca spune ala ca are protectie pentru praf,adica pe unde sa intre praf?
Aia e reclama,praf nu patrunde mai pe nicaeri,dar sunt locuri unde ppate sta praful laughing pe sita de la difuzor,sau in locasul unde incarci,unde bagi mufa sa incarci,acolo poate intra parf,sau lint ori cum se mai spune scame, mai ales pentru cei care tin telefonul in buzunar.
Daca se aduna scame din alea f fine, praf pe sita difuzorului nu o sa se mai auda bine, tu nu vezi asa cu ociul liber ca ar fi ceva, dar asta se intampla.
La fel poate intra si sigur intra scame si praf, asta in timp in mufa de la casti sau aia cum am spus care incarci.Acolo cureti cu ceva ascutit din plastic, scoti scamele alea afara si aia e tot.

Dar daca telefonul este protejat sa nu intre apa deloc, cum am spus scufundal in ceva tuica si lasa-l acolo pana dimineata, se curata brici laughing

| Goete a răspuns (pentru relian):

Protectia contra apei e pana la 30 min sub apa si stai linistit ca nu o data am filmat sub apa cu el, nu in pahar cu apa

| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

Doamne fereste, viitorul nu suna deloc bine...

| elcosmin a răspuns:

Cum sa ma spal in urechi? Cu apa si sapun.