| Andreea709 a întrebat:

Cum se încarca corect un iphone pentru a menține sănătatea bateriei? este ok daca îl incarc de la 20 la 100 cu functia optimizare baterie oprita? sau ar trebui sa o pornesc? am auzit si ca nu ar fi bine sa il incarc 100 si doar pana la 80-90%. Aș vrea să stiu cum sa îl incarc pentru a menține sănătatea bateriei 100% cât mai mult

Răspuns Câştigător
| LarisaChe07 a răspuns:

Incarca-l de la 20 la 85, dar cred e destul de stresant sa urmaresti mereu cata baterie are. Daca il folosesti 8 ore pe zi, poti sa incerci orice ca tot se duce din sanatatea bateriei.

Daca il folosesti 1-2 ore, incarca-l normal ca o sa te tina cel putin 4 ani peste 90 sanatate.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Aparatul folosește învățarea automată pentru a-ți înțelege rutina zilnică de încărcare, apoi întârzie finalizarea încărcării peste 80 % până când ai nevoie să îl utilizezi. Restul sunt povești

https://support.apple.com/ro-ro/guide/iphone/iph63eecc618/ios