| Gabdag a întrebat:

-Cum și când își modau cei de la Orange/Vodafone telefoanele?
Adică vorbeau cu producătorii sa le facă sau scoteau telefoanele din cutie și le făceau?

2 răspunsuri:
| UserRo10 a răspuns:

Comanda foarte multe telefoane direct de la fabrica si au contract pentru personalizare firmware. De multe ori vezi ca telefoanele vin cu aplicatii preinstalate sau pe vremuri erau blocate in retea.
Mai nou daca nu platesti ratele telefonul se blocheaza

| vmorghulis a răspuns:

În general, operatorii de telefonie mobilă nu modifica telefoanele mobile în sine. În schimb, aceștia își personalizează versiunea de firmware (software-ul sistemului de operare) a telefonului, astfel încât să se potrivească cu serviciile și rețeaua lor.

Aceasta poate include instalarea de aplicații suplimentare, setări specifice rețelei și personalizări ale interfeței utilizatorului. Aceste modificări pot fi făcute la nivelul firmware-ului, astfel încât utilizatorii să nu fie nevoiți să facă modificări hardware la telefoanele lor.

În ceea ce privește momentul în care se face această modificare, de obicei se face înainte ca telefoanele să fie distribuite către clienți. Operatorii de telefonie mobilă colaborează cu producătorii de telefoane pentru a personaliza firmware-ul în conformitate cu nevoile lor specifice, apoi telefoanele sunt livrate către operatori și distribuite clienților lor.