| Moe a întrebat:

Daca eu sun pe cineva din Anglia, iar acea persoana are numare de Romania, iar eu am 300 de minute internationale in Eu, ne costa ceva pe amandoi?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu va costa pe niciunul. Pe tine nu te costa pentru ca suni pe un număr de România iar pe el nu îl mai costa pentru ca de anul trecut costurile de roaming au fost suspendate. Dacă sta de mai mult de 4 luni s ar putea sa nu mai beneficieze însă de scutirea în roaming

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Persoana respectiva este in roaming deci se vor consuma din minutele nationale nu din cele internationale. Daca intamplator are numarul in aceeasi retea romaneasca cu tine, de ex. Vodafone, se va considera convorbire in interiorul retelei. Persoana respectiva nu va plati nici ea nimic pentru ca apelurile primite in roaming nu se mai taxeaza. Asta e valabil pentru retelele "serioase" (Vodafone, Orange, Telekom), la Digi s-ar putea sa trebuiasca sa plateasca ceva pentru apelurile primite in roaming. Convorbire internationala se considera daca suni un nr. dintr-o alta tara europeana, nu un nr. romanesc care este in acel moment in roaming.

| SebastianAntonXD a răspuns:

Doar pe tine! lol

| suntserios a răspuns (pentru SebastianAntonXD):

Poți sa și motivezi de ce îl costa pe el?