| AnaNik a întrebat:

Daca primesc un Iphone din alta tara o sa trebuiasca deblocat...decodat? Ceva [scuze categoria dar e cea mai vizitata }

4 răspunsuri:
| LTAA a răspuns:

Doar daca este luat la abonament, depinde de operator.

Succes!

| ciocolatacupiperrosu a răspuns:

Daca telefonul este la liber nu ai de ce sa il decodezi. Insa daca e codat, trebuie decodat. Nu conteaza ca este adus din afara.

| AnaNik explică (pentru ciocolatacupiperrosu):

Pai IPhone-ul asta este folosit acum de cineva.[ adica are cartel, vb, ma rog] asta inseamna ca ar trebui decodat?

| ciocolatacupiperrosu a răspuns (pentru AnaNik):

Tu sti ce inseamna codat? Codat este atunci cand telefonul accepta cartela unui singur operator fie el Orange, Vodafone etc in cazul asta trebuie decodat ca sa poate accepta orice cartele de la orice operator. Intreaba persoana care are telefonul daca este codat sau nu.