| anonim_4396 a întrebat:

Dacă scanez un apk pe virustotal și nu detectează nimic, e în regulă, nu?

6 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Nu, cu siguranta nu! Orice aplicatie modificata si din surse nesigure este susceptibila a fi infectata nu neaparat cu un virus, dar sa poata emula un keylogger, de exemplu.

| anonim_4396 explică (pentru LPCTSTR):

Te ce consideri? Magazine terțe ca Apkpure și Apkmirror sunt surse sigure?

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonim_4396):

Numai daca cei care le urca pe platforma sunt de incredere.

| gabicoo a răspuns:

Virus Total e un scanner online în special pentru Windows! Are doar câteva motoare dedicate aplicațiilor Android

| Mirel4412 a răspuns:

Trebuie sa fii atent la orice descarci. Eu scanez des cu total virus, dar ma uit si dupa cum se prezinta aplicatia. De multe ori descarc programe si le.scanez, iar in virus total imi arata ca e aplicatie de la windows, si de fapt nu are nici-o legatura si e vreun keylogger sau malware, deci ai grija. Tot asa, daca iti apar pe 5 antivirusuri ca are malware, poate sa fie curata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Adică mă refer dacă pot instala aplicația liniștit