| EdiShadow a întrebat:

Daca sun intr-o tara straina si numarul este 0765 34** ***.

Trebuie neaparat sa pun prefixul tarii in fata sau merge sa sun si asa?

Răspuns Câştigător
| ghostlabbrador77 a răspuns:

Da,trebuie intotdeauna sa pui prefixul daca suni in alta tara ( de exemplu sunt in vacanta in Italia si sun pe numarul unui prieten din Romania, dca nu pun prefixul telefonul il va apela pe cel din Italia care are acel numar ) deci cand suni in tara in care esti nu pui prefix, cand suni in alta tara pui prefix,( daca vrei sa suni un om cu numar de Germania, chiar daca el este in Romania, trebuie sa pui prefixul ca firma de telefonie sa stie pe cine sa apeleze). Sper ca am fost de ajutor happy

6 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Nu trebuie sa pui nici un prefix suni exact la numarul acela, dar taxele vor fi mai mari deoarece se afla in roaming daca nu ai minute internationale sau vorbesti dupa credit.
Bft!

| adeluna a răspuns:

Depinde daca e numar de Romania sau de strainatate. Daca e un nr strain, iti trebuie prefix

| EdiShadow explică (pentru adeluna):

Dupa cum se vede e numar de Romania, 076, cosmote, nu?

| adeluna a răspuns (pentru EdiShadow):

Nu era neaparat de la sine inteles, si in Germania e o retea cu prefixul asta. Daca esti tu in strainatate si suni in Romania trebuie sa pui 004 076... sau +4 076... Daca suni din Ro pe cineva in strainatate nu iti trebuie prefix, dar celalat trebuie sa aiba roamingul activat

| EdiShadow explică (pentru adeluna):

Da, chiar din Germania este persoana respectiva, dar ieri la ora aceea cand am sunat o, se afla in Rusia.

| Branet_Tudor_1991 a răspuns:

Daca suni din Romania in alta tara nu iti trebuie prefix. Daca suni din alta tara in Romania trebuie sa adaugi prefixul romaniei si trebuie activat si roamingul.