| Loyse a întrebat:

Daca vreau sa fac rata la flanco pentru un iPhone 14 pro max, pot sa platesc in mai multe rate decât 18? de exemplu 60 de rate

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti plati doar in limita numarului maxim de rate prevazut de Flanco, asa ca vezi pe site-ul lor daca este prevazut si care este acesta.

| darrio2007 a răspuns:

Nu, doar in ratele impuse de ei.

| johnnny123 a răspuns:

Vrei să plătești rate 5 ani pentru un telefon care a fost deja înlocuit de un model nou? Bună afacere!

Nu am să înțeleg niciodată de ce unii oameni țin neapărat să-și cumpere niște lucruri pe care nu și le permit, mai ales când există o grămadă de alte opțiuni mult mai ieftine.

| Loyse explică (pentru johnnny123):

Platesc din banii tai cumva? nu-i nicio legătură cu ce răspunzi tu și ce întrebare am pus eu

| Simpatic a răspuns (pentru johnnny123):

Acelasi motiv pentru care unii care stau in chirie vor sa isi ia BMW seria 7 Second-hand
se numeste show off

| johnnny123 a răspuns (pentru Loyse):

E adevărat, nu plătești din banii mei. De fapt nu plătești nici măcar din banii tăi. Plătești cu bani pe care nu-i ai și pe care trebuie să-i împrumuți cu dobândă.

Iar peste doi ani te vei sătura de acel telefon și vei vrea un model mai nou. Dar, ce să vezi? Mai ai de plătit încă trei ani la el. Iar când termini de plătit vei constata că ai dat cu 50% mai mult pe un telefon care este acum complet depășit.

Dar na... impulsul de a te da mare în fața prietenilor este mult mai puternic decât gândirea rațională.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru johnnny123):

Telefonul acela nou, inca nu este stabil, deci e un rahat foarte scump. In legatura cu a doua parte, sunt total de acord cu tine.