| skirlex a întrebat:

Dau funda, daca, cumpar un iphone 5s de la cineva mi-l poate bloca cumva peste ceva timp? explicati

10 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Daca e furat, da. Cumpara-l de la un distribuitor autorizat si nu o sa ai astfel de probleme.

| skirlex explică (pentru KodrutZ):

Cum anume il poate bloca? sau daca il iau din consignatie?

| KodrutZ a răspuns (pentru skirlex):

Daca iti da acte de provenienta si se poate verifica, da. Cum se poate bloca? Simplu, de catre proprietar. Prin iCloud parca.

| skirlex explică (pentru KodrutZ):

Pai si daca il pun sa isi stearga contul de icloud si sa pun eu unul?

| KodrutZ a răspuns (pentru skirlex):

Pai si daca cumperi un telefon furat si zici ca nu e furat asta il face mai putin furat, sau cum? Voila - http://www.howtogeek.com/......ad-or-mac/

| skirlex explică (pentru KodrutZ):

Unii zic, ca accepta resetare generala si daca au cont de icould atunci ti-l cere, si daca nu au poti intra in telefon, intrebarea mea este daca nu au contul de icloud pe telefon si intre timp tu il iei si iti pui tu contul tau mai poate face ceva adica sa ti-l blocheze?

| KodrutZ a răspuns (pentru skirlex):

Posibil/probabil, desigur, in special daca e de la noi. Apeleaza la politie/operatori si blocheaza dupa IMEI. Asa, de a draq. O sa ai un iPod cu WiFi dupa aia foarte frumos, dar pa acces la rete.

| skirlex explică (pentru KodrutZ):

Ok inteleg, o singura chestie te mai intreb, daca as cumpara din consignatie ar fi bine?

| KodrutZ a răspuns (pentru skirlex):

Cum ziceam... eu as zice nu. Mai bine cauti un vinzator de incredere pe ebay si iei direct de afara.

| skirlex explică:

Las-o balta