| OnePiece a întrebat:

De ce atatia oameni au impresia ca telefonul le confera un statut social?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu zic ca e o mostenire de la perioada comunista cand nu putea ai sa ai nimic

| Freya1 a răspuns:

Nu cred ca un adult considera ca un telefon misto ii confera un statut social.Copii razgaiati de bani gata o sa se laude mereu cu lucruri de genu prin ai umili pe cei mai saraci

| RoCkKiD a răspuns:

Asa functioneaza capitalismul. Statutul il dobandesti avand capital sa achizitionezi un bun accesibil doar unei clase superioare.

Pe scurt aia bogati au Ferrari, aia saraci au Dacie. Telefoanele fac acelasi lucru la o scara mai mica, daca esti bogat ai ultimul model, daca esti sarac ai unul mai vechi. Se intampla aceiasi chestie ca in cazul masinilor doar ca telefoanele sunt mai accesibile pentru ca poti lua ultimul model 2nd hand.

De aia exista branduri pentru muritorii de rand si branduri de lux, poate fi ceva diferenta la calitate dar mesajul transmis e ca iti permiti sa dai o suma mare de bani in plus pe un obiect doar ca sa demonstrezi ca poti face asta.

Ca sa ne intoarcem la intrebarea ta, cei care vor asta, isi doresc sa para ca apartin unei clase mai "de sus" si au impresia ca asa vor ajunge acolo, de acolo si obsesia pentru hainele de firma.

Ca si nota personala, e de inteles, cand toata viata ai trait in saracie sau a trebuit sa renunti la anumite lucruri care ti le doreai pentru ca nu ti le permiteai, vrei sa scapi. Vrei sa fii si tu din aia care stau la terasa cu Iphone-ul si beau chestii care costa 50 de lei paharul pentru ca mai apoi sa se urce intr-o masina cu exagerat de multi cai ca sa se duca pana la cel mai scump club din oras unde vor mai cheltui cateva sute de lei pe cateva bauturi. Contrastul asta intre saracie si avutie ii face pe oameni sa isi doreasca si ei sa fie acolo, sau macar mai aproape.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt idioti, de aia. Cand ai 14 ani si ai ultimul model de telefon e clar ca esti crescut in puf, nimic mai bun. Sunt oameni de o varsta chiar mai tampiti care nu se pot abtine sa nu aiba ultimul model din orice.

| 1231242 a răspuns:

Pentru ca indirect lr ofera, cu cst telegonul mai mare si scump cu atat se vede ca persoana respectiva face parte dintr-o familie bogata.

| Adiadictie a răspuns:

Of of. poate ca nu au case masini si alte bunuri.

| WithinShadows00 a răspuns:

Fiindca asa e romanul mediocru mai ales, fudul si rupt in kuur. Daca nu poate compensa prin cultura, inteligenta, carisma, etc. o face prin posesii scumpe, din categoria ultimul racnet. Asa se simte si el deasupra.