| anonim_4396 a întrebat:

De ce e recomandat la telefoanele mobile, după ce se încarcă, să se scoată mai întâi încărcătorul din mufa telefonului apoi din priză și nu invers?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

Pentru ca atunci cand scoti incarcatorul din priza poate face scanteie si poate afecta telefonul.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

De regulă, se conectează dinspre consumator spre sursă și se deconectează de la sursă spre consumator.
Deci faci bine!

| Frank51 a răspuns:

Nu este recomandat, nu există un motiv argumentat pentru care ar putea fi recomandat.

Am studiat acest fenomen la materia denumită "Compatibilitate electromagnetică", și am observat aceste oscilații de tensiune și curent, produse de conexiunea dintre rețea și dispozitive.

Aceste oscilații perturbă pentru foarte scurtă perioadă mediul și conexiunea, astfel încât nu există pericole nici la conectare nici la deconectarea de la rețea, unele dispozitive au chiar protecții la așa ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| cfrtobias a răspuns:

Eu n-am auzit asa ceva, stiu doar ca nu e bine sa te joci sau sa folosesti telefon cand e la incarcat telefon