| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu au avut succes telefoanele cu sistem de operare Windows?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

A avut o interfata ce nu a fost pe placul majoritatii.
Degeaba zic 10 cumparatori "wow", daca milioane fug cand il vad.
Neavand o baza mare de cumpărători inca de la inceput, dezvoltatorii de aplicatii nu s-au inghesuit sa dezvolte/ porteze aplicatii pentru/ pe el.
Cu stabilitatea a stat ok, nu era nici perfect, dar nici probleme majore n-a avut.
Nu era insa la fel de customizabil precum Android, si arata foarte "din topor".
Ca si cum le-ar fi fost lene sa lucreze la o interfata prietenoasa cu utilizatorul.

19 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din cauza ca, Windows este mult mai instabil decat cealalte sisteme de operare (Android=Linux, iOS, etc.).

| cristi202 a răspuns (pentru Bula):

O fi, dar sotia mea, care as zice ca e pretentioasa in ce priveste calitatea (poate trai si cu putin, dar e multumita deplin doar de lucrurile calitative), a fost foarte multumita de Nokia Lumia ce l-a avut. Zicea ca Windows e mult mai intuitiv de folosit decat Android. Pacat insa ca i s-a dus displayul la telefon, si si-a luat altul gratis reinnoind abonamentului, amindoi am considerat ca nu merita sa il reparam. Dar si azi se mai plinge ca telefonul nu e ca acel Nokia.

| Bula a răspuns (pentru cristi202):

"Intuitiv" este relativ la modul de gandire si invatare.
Eu (si nu numai) gasesc Windows XP mai intuitiv decat Windows 8-10-11. De ce? fiindca au existat foarte multe programe mici si utile pentru el (Winamp, Disco Comander, etc.), care insa n-au mai functionat la versiunile ulterioare de Windows (nu s-au facut upgrade-uri).
Asa ca, am trecut pe Linux, iar pentru lucrari speciale am pastrat si Win XP. happy

| cristi202 a răspuns (pentru Bula):

Spuneam intiutiv in sensul ca ai acces mai usor, si mai rapid la ce vrei. Din acea cauza, desi nu a mai avut telefon cu Windows, sotia mea s-a obisnuit foarte repede cu el.
Si mie mi-a placut mult XP. Cred, si am auzit si pe altii zicind asta, ca XP a fost cea mai buna versiune de Windows. Si consuma putine resurse de sistem, si cum zici, erau programele, foarte multe pentru el, si a avut si alte facilitati.
De Linux am auzit ca este net superior lui Windows. Inainte, pe vremea XP, problema era ca nu erau prea multe aplicatii, acum insa nu mai stiu cum e.

| Bula a răspuns (pentru cristi202):

Acum exista versiuni Linux "intuitive", asemanatoare ca aspect cu Win XP /W7 (de exemplu: Linux Mint, pe care-l folosesc).
Sunt foarte multe programe mici, utile in "Magazinul" de aplicatii gratuite, dar e capabil sa ruleze si multe programe (portabile) Windows.

| cristi202 a răspuns (pentru Bula):

Pai atunci e mai bine cu Linux...

| Salontanul a răspuns (pentru cristi202):

Bula are dreptate! Am un laptop pe care-l folosesc, din cand in cand (4-5 ori pe an), cu Windows 10, cu licenta. In viata de zi cu zi folosesc un PC (de pe care scriu si acum) cu Linux si ma bucur ca nu-mi fac grij ca va crapa. In plus e la fel de intuitiv ca Windows.

| Bula a răspuns (pentru cristi202):

Cunoscatorii si IT-istii profesionisti (si nu numai) prefera Linux. happy
Apropos: si Android este Linux.

| cristi202 a răspuns (pentru Bula):

Mai, băieți, pana la urma mă convingeti sa îmi bag și eu Linux pe laptop! Mai ales că cît de curand va trebui sa reinstalez sistemul de operare.

Știu că profesionistii folosesc Linux. Treceam și eu la el, dar am făcut un curs de operare pe Windows, așa că cunosc cît de cît sistemul de operare. La Linux totul e nou. Dar, poate merita sa fac trecerea, chiar daca la inceput poate fi mai greu.

| Bula a răspuns (pentru cristi202):

Intai monteaza-ti un SSD in loc de eventualul hard disk (poate fi de la 80Gb in sus, SATA).
Instaleaza Linux Mint (kit-ul are si versiune de incercare).
Dupa o luna de folosire nu vei mai dori intoarcere la Windows.

| cristi202 a răspuns (pentru Bula):

OK. Mulțumesc de sfaturi!

| relian a răspuns (pentru cristi202):

Exact ce a spus nevasta ta, dar opusu a spus fosta mea laughing a avut exact Lumia ala, apoi a zis ca e o prostie, dupa si-a luat si ea iphone si de atunci nu mai vrea sa auda de alte telefoane sau calculatoare.

Sia luat si laptop tot Apple, a zis ca de cand il are de vrei -8-9 ani nicio problema niciodata.
Bine astea le-a luat la propunerea mea, in rest numai magarii lua.Laptopueri cu wind le schimba anual, mereu numa probleme, mereu venea sai repar eu.

Acu trec la alt domeniu, dar tyot legat de femei laughing e o romanca pe aici, asa din vorba in vorba, legat de masini, zice iubitu ia luat cauciucuri run flat, sa nu il mai deranjeze cand ramane pe undeva cu pana la roti laughing

Nu stiu daca fosta mai are telefonul ala, cand o vad o sa intreb, til dau tie mocalaughing ea a zis ca e o prostie, foarte greoi, dificil de intrat prin meniu etc.

Cunoscatorii si profesionistii folosesc Apple, asta referitor la ce spune bula intr-un raspuns laughing a vazut el pe undeva calculatoare cu linux, eu tot ce vad, pe la firme, pe la profesionisti vad numai Apple, unde o vedea el linux numa el stie.

Mai bun ca Apple nu-i nici unu, asta ca idee, desi nu am folosit linux, am avut un amic care mai folosea, dar nu la dat pe spate.

Poti sa pui ce sistem de operare doresti, dar in cazu cand vrei sa uiti de absolut orice problema, Apple este solutia ideala.

Eu am rtisnita asta de imac laughing am luat-o din 2013, sa fiu nebun daca am avut probleme cu el.Haiu sa zic am avut odata, s-a rupt o saiba de plastic care tine ecranu sa staa in pozitia dorita de tine, in rest zbirnie, eu pe net numai de pe el intru, nu folosesc telefonul deloc.

Deci folosit zi de zi, iti zic sincer, odata am intrat la fetite, doara asa sa vad daca pateste ceva laughing nimic, e adevarat ca te anunta de cateva ori, te intreeaba esti sigur ca vrei acolo laughing ba tu esti nebun, cine nu vrea la fetite, am intrat si a mers.

Dar na acu fiecare lauda ce are, desi eu am mers ani buni cu wind, chiar am si acum un coputer de asta cu wind, este topt de asta All in one, am vrut sa il vind, ca l-am gasit laughing dar nu vrea nimeni pe aici sa il cumpere, vor moca laughing
E din 2018 Dell totu merge struna, i-am pus si wind 11, i-am pus si ssd nvme laughing l-am facut din avion racheta, asa de rapid este.

Cred ca o sa-l duc lu sora mea in RO acu cand viu de craciun.Mi se pare la ala si wind bun, bine asta in comparatie cu Apple mai vechi cu 5-6 ani, si fara sa il folosesc prea mult.
Cind o intra in el tot felul de virusi si alti carcalaci sa te atii laughing

XP a fost ca orice alt wind, nu stiou ce ai auzit tu, probabil a fost mai mediatizat pentru ca au avut mai multi oameni atunci calculatoare, dar nu-i mai bun ca 11 nici pomeneala. asta 11 e brici, cel putin atit cit l-am instalat si am navigat putin pe el, nu zic ca am folosit nici macara o saptamana.
Ok am sunat pe exa laughing zice nca nu mai are Nokia lumia ala, nu mai stie cea facut cu el.
Are iphoane vreo 4 laughing de la 4S in sus, zic e ca pe alea le tine, cai plac ]=, le tine biblelou, arata ca si noi. I-am zis da fata ca iti vind eu pe ala SE are ala SE prima generatie, cu toate alea, cutie tot, zic da si til vind in RO laughing nu vrea, zice ca le tine asa cas frumoase.

Nu ai avut noroc cu Nokia.

| Salontanul a răspuns (pentru cristi202):

Eu care n-am facut curs nici de Windows m-am descurcat dupa 2-3 saptamani si in cateva luni i-am prins jmecheriile. Pe internet sunt si comenzi necesare dar se folosesc din ce in ce mai putin, are un depozit de programe de unde poti sa iei, free, foarte multe softuri necesare, multe firme importante (dau un exemplu: HP) au softuri, pentru ceea ce vand, si pentru Linux, etc. Rarele ocazii in care trebuie sa dai comenzi in Terminal sunt softuri care au si comenzile necesare. Ideea este ca nu mai trebuie sa tii minte (ca in vechime) nimic decat de unde sa le iei, ca la Windows. Mai au si softuri care functioneaza pe Linux ca Windows (jocuri, softuri pentru Windows). Exemplu: https://linuxhint.com/install-use-wine-linux/

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Probabil n-a fost reusit de la primele versiuni, si nu prea au fost doritori care sa dezvolte servicii pentru Windows.
Am folosit un singur telefon cu Windows, nu pot sa zic ca era foarte nasol, doar nasol. Proprietarul voia sa-l sparga, de multumit ce era.

Răspuns utilizator avertizat