| AlexDorinel a întrebat:

E greu sa-ți iei un iPhone 11 in Romania cu salariu mediu de 3500 lei?

Zic asta că mai nou toți copiii au iphone 11, din ce vad pe strada.

Vreau răspunsul și adevărul, știu că e o întrebare idioata dar chiar mă frustrează puțin.

67 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Tot snobism si prostie din partea parintilor este si cand le cumpara copiilor tricouri si alte haine de firma, bagandu-se in imprumuturi bancarea sau pe la rude, cand in realitate diferenta dintre un tricou fake si unul original este insesizabila, mai ales ca nu merge nimeni cu factura lipita pe tricou, sa se vada ca acela este original.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Dacă alea sunt luate de la târg înseamnă că tu locuiești undeva în fundul satului.
Chaz jordan este designerul brandului IH NOM UH NIT, tu cred ca te îmbraci cu haine de la 38, sau OBOR dacă aberezi asa ceva.
Uită-te cât costa o bluza

https://www.googleadservices.com/......agead/aclk

A fost de la 10.000 de lei redusa la 6800 de RON, dacă astea sunt de la târg înseamă ca ești retardat mintal.
Bine, trebuie sa fi SNOB sa dai atâția bani pe o haina, dar tu ești pe lângă rău cu trendul.
Când nu îți permiți asa ceva se simte frustrarea de la o posta :))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

,, Ogramada au telefoane scumpe în ziua de azi, putini au și creier "
Sper ca te ai prins!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

O dat, crede-mă. Dacă tu ești rupt în c.ur prietene sau eu de viata nu sunt toți ca noi.
Dacă nu se vindeau nu mai era consumerism, nu mai era consumerism dispărea brandul.
Sunt mulți cu bani, tu probabil stai la sat.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Dimpotriva!
Copii mici nu au telefoane, fiindca se face avertizare pe programul nationa de TV sa se evite a da telefoane mobiel copiilor, fiindca au crescut enorm cazurile de cancer la creier la copii si este deja dovedit ca telefonul provoaca cancer la creier.
Apoi, la scoala telefonul este interzis.
Copilul primeste telefonul parintilor, care de obieci il schimba la 2 sau 3 ani, fiindca contarctele vin cu telefon inclus si este relativ accesibil.
Chiar nu comenteaza nimenia ici ce tetelefon sau sau cu ce haine esti imbracat.
Snobismul este masiv in europa in special in tarile est europene unde braf si prostia sunt foarte dezvoltate.
Aici poti isii si in chiloti, ca nu te comenteaza nimeni. Chinezii si indieni ies in pijamale, multi se duc cu tricouri rupte la cumparaturi si totusi, nimeni nu intoarce capul dupa el si nimeni nu il comenteaza.

| Violleta2022 a răspuns:

Este prima oara cand aud ca trebuie sa dai telefonul inapoi cand il cumperi pe abonament... asa ceva nu a mai auzit pana acum, nu cel putin in Australia.

Eu si sotul am avut intotdeauna telefoanele luate pe abonament si la sfarsit de abonament le-am dat copiilor sau nepotilor, reinoind contractului si luand un alt telefon nou pe inca 2-3 ani.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu ajung man ca sunt înstăriți. Au părinți de bani gata.
Au părinții lor afaceri, succes, nu sunt toți amărâți ca noi.
Eu unul nu ma dau ceea ce nu sunt.

Sunt și romani și Țigani care sunt milionari, pentru ei banii ăștia sunt un mizilic.
Selecție naturala = unii se nasc norocoși, au de toate fără sa miște un deget, pe când alții trebuie sa fie LEI dacă înțelegi unde bat.

Răspuns utilizator avertizat
| Ionutmariuo13 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu se da telefonul inapoi cand se termina abonamentul. Nu stiu cine l-a mintit.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Oricum am deviat de la subiect.
Sunt părinți care le dau. Părinți bogați. Nu ca ai tai, mega - bogați, le dau bani la care tu visezi. Copii aia nu au muncit în viata lor, sunt și părinți care le dau la adulți bani mulți nu e o regula.
Unii fac combinații, afaceri, au averi de la familii (miliarde) deci nu compara viata ta cu al altora
IPhone dacă ai nu ești smecher. Nici măcar nu poți sa îți setezi melodia ta preferata.

| Ionutmariuo13 a răspuns:

Salariu 3500RON. In fiecare luna pui 1000 deoparte. 2500 iti ajung lejer de consum facturi, etc. 3luni 3000ron. Aia sunt banii

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Rămân cu averea părinților, părinții înainte sa moara le lasă lor moștenite tot.
Au oricum neamuri care nu ii lasă la greu dacă rămân orfani.
Ce nu înțelegi ca e vorba de selecție naturala?
Unii toată viata trebuie sa muncească, alții mai puțin, ca au averi, sau le da părinții.

Răspuns utilizator avertizat
| Ionutmariuo13 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta sa si fie problema ca nu poti sa-ti pui melodia ta preferata. Daca ai cauta pe net sunt sute de metode sa iti pui ringtone melodia pe care o vrei.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pai, m-am referit strict la ce ai declarat tu aici:

"acum 11 minute | AlexDorinel explică (pentru cHybrid):
E naspa cu abonamentu. Poate e un pic mai ieftin, dar trebuie sa ai mare grija de telefonul ala ca trebuie sa-l dai nou nout cand se termina abonamentu."

Si eu am spus ca la abonament nu se deau telefoanele inapoi dupa terminarea abonamentului. Se pastreaza telefonul deoarece un procentaj mic al abonamnetului este pentru plata telefonului. deci telefonul devine propietatea ta cand abonamnetul se incheie in 2 sau 3 ani. Evident, reinoiesti abonamnetul si primesti alt telefon si continui asa.

O alta varianta este sa cumperi telefonul separat si sa platesti factura telefonica lunara sau pe abonament.
Pe abonament este mult mai avnatajos, pentru ca poti lua un plan cu minute nelimitate, \ori cu convirbiri inetrnatioanle incluse, ori net nelimitat, avand servici avantajoase si gramezi de bonusuri.

Răspuns utilizator avertizat
| Ionutmariuo13 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Uite de asta ba te frustrezi atat ca vezi copii cu iphone. Treaba lor de unde il au. Dupa ce ca esti un mare frustrat mai intai termina o scoala sa inveti sa scrii corect ca ai gresit in fiecare propozitie si dupa sa stai tu sa te frustrezi pentru asta.

Răspuns utilizator avertizat
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru AlexDorinel):

Tre sa fii prost sa iti faci rate pentru un telefon sau pentru orice altceva. Mai bine pun si strang bani si il cumpar cash

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Tu nu ai 16 ani. Tu ești un comunist handicapat care sta pe ajutor social, sau handicap.
Toata ziua pui întrebări de cacao, și repetitive, suferi de ALZHEIMER, un user ți-o dovedit în repetate rânduri ca postezi întrebări repetate.
Eu îți dau ignore ca vad ca suferi de retard cronic.
Vad ca de Țigani ai uitat, ca au bani de își permit orice lux.
Tu nu ai prieteni, iubita, tu ești autist, stai numai pe TPU și pui întrebări de rahat. În locul userilor eu nu ți-aș mai răspunde.
Auzi și tu la retardat ca alea sunt haine de târg rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat