| AlexDorinel a întrebat:

E greu sa-ți iei un iPhone 11 in Romania cu salariu mediu de 3500 lei?

Zic asta că mai nou toți copiii au iphone 11, din ce vad pe strada.

Vreau răspunsul și adevărul, știu că e o întrebare idioata dar chiar mă frustrează puțin.

67 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar vina si prostia parintilor, care fac imprumut bancar sa-i ia copilului rasfatat, telefon de fite.
Un parinte normal la cap ii cumpara copilului un telefon modest, sau ii da telefonul lui vechi, nu face imprumuturi pentru a rasfata un copil.Mult snobism din partea parintilor.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Unii se baga in contracte de telefonie cu telefon inclus, platind lunar de le suna capacele, imprumutand bani de la rude, vecini sau la banca, fiindca urla copchilul daca nu are iphone.
Evident doar un parinte idiot face acest lucru, pentru ca unul cu creier se intinde cat ii este plapuma si ii da copilului telefonul lui vechi, care functioneaza inca si copilul il poate folosii sa primeasca si sa trimita mesaje si telefoane.
In ce privesc jocurile, sunt suficiente cele de acasa, de pePC, ca nici laptopurile nu sunt utile unui copilas, mult prea scumpe pentru necesitatile unui copil si pentru un joculet.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Tot snobism si prostie din partea parintilor este si cand le cumpara copiilor tricouri si alte haine de firma, bagandu-se in imprumuturi bancarea sau pe la rude, cand in realitate diferenta dintre un tricou fake si unul original este insesizabila, mai ales ca nu merge nimeni cu factura lipita pe tricou, sa se vada ca acela este original.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Dimpotriva!
Copii mici nu au telefoane, fiindca se face avertizare pe programul nationa de TV sa se evite a da telefoane mobiel copiilor, fiindca au crescut enorm cazurile de cancer la creier la copii si este deja dovedit ca telefonul provoaca cancer la creier.
Apoi, la scoala telefonul este interzis.
Copilul primeste telefonul parintilor, care de obieci il schimba la 2 sau 3 ani, fiindca contarctele vin cu telefon inclus si este relativ accesibil.
Chiar nu comenteaza nimenia ici ce tetelefon sau sau cu ce haine esti imbracat.
Snobismul este masiv in europa in special in tarile est europene unde braf si prostia sunt foarte dezvoltate.
Aici poti isii si in chiloti, ca nu te comenteaza nimeni. Chinezii si indieni ies in pijamale, multi se duc cu tricouri rupte la cumparaturi si totusi, nimeni nu intoarce capul dupa el si nimeni nu il comenteaza.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns:

Este prima oara cand aud ca trebuie sa dai telefonul inapoi cand il cumperi pe abonament... asa ceva nu a mai auzit pana acum, nu cel putin in Australia.

Eu si sotul am avut intotdeauna telefoanele luate pe abonament si la sfarsit de abonament le-am dat copiilor sau nepotilor, reinoind contractului si luand un alt telefon nou pe inca 2-3 ani.

Răspuns utilizator avertizat
| Ionutmariuo13 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu se da telefonul inapoi cand se termina abonamentul. Nu stiu cine l-a mintit.

| Violleta2022 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pai, m-am referit strict la ce ai declarat tu aici:

"acum 11 minute | AlexDorinel explică (pentru cHybrid):
E naspa cu abonamentu. Poate e un pic mai ieftin, dar trebuie sa ai mare grija de telefonul ala ca trebuie sa-l dai nou nout cand se termina abonamentu."

Si eu am spus ca la abonament nu se deau telefoanele inapoi dupa terminarea abonamentului. Se pastreaza telefonul deoarece un procentaj mic al abonamnetului este pentru plata telefonului. deci telefonul devine propietatea ta cand abonamnetul se incheie in 2 sau 3 ani. Evident, reinoiesti abonamnetul si primesti alt telefon si continui asa.

O alta varianta este sa cumperi telefonul separat si sa platesti factura telefonica lunara sau pe abonament.
Pe abonament este mult mai avnatajos, pentru ca poti lua un plan cu minute nelimitate, \ori cu convirbiri inetrnatioanle incluse, ori net nelimitat, avand servici avantajoase si gramezi de bonusuri.

Răspuns utilizator avertizat
| darrio2007 a răspuns:

Au dar din banii parintilor.

| Mosotti a răspuns:

Nu e deloc o intrebare idioata, intrebarea e f buna, au Iphone 11 ca il iau in rate chiar daca ratele se platesc mai mult si la final platesti mai mult, parintii nu prea simt cand dau lunar o rata si e okey.

Asta e adevarul, dar nu e nevoie de Iphone 11, sunt teluri care merg la fel de bine si mai ieftine, deci il ia cam aiurea sa zic asa.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Furate sau de la amaneturi, cumparate anterior de idioti care nu s-au gindit ca nu isi permit asa ceva. Sau furate si apoi cumparate de la amaneturi. happy

| gabicoo a răspuns:

În anii 90' cei de la Divertis spuneau: "Cel mai mare și mai tare are două celulare și un pager la cingătoare"
În Românica de azi cu cât ești mai mârlan cu atât telefonul e mai scump!
Sunt destui cărora le plouă în casă "da' are aifon. Să moară dusmanii dă ciudă"! Nu?

| StrongHeart a răspuns:

Copiii aia au parinti care fac sacrificii mari sa isi permita sa le ofere acele lucruri.

Răspuns utilizator avertizat
| StrongHeart a răspuns (pentru AlexDorinel):

Cu mici exceptii, da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aia au părinți cu status social decent. Tu /eu nu avem, asa ca ne mulțumim cu ce avem.
Un telefon nu definește inteligenta și caracterul unui om; haina la fel, nu schimba cu nimic perspectiva celor din jur dacă tu ești Asocial =lipsa personalității native, lipsa ei = pampalau. Nu e o regula, dar mulți cu iPhone sunt analfabeți și cocalari.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Din cauza ca le plac lor și sunt ușori influențabili. Tabla înmulțirii nu o știu, telefonul acela nu ii scăpa de anxietate dau depresie, e doar un moft.
Asta e consumerismul copiilor, vad o reclama, sau ceva pe YouTube, și gata s-au decis!
Nici tu nu pari a avea mai multa minte decât ei. La 20 și ceva de ani o sa realizezi, și te vei lovi de unele responsabilități de numai la iPhone îți va sta gândul., vei avea efectiv alta percepție asupra vieții, îți vei da seama ca astea sunt niște obiecte ce nu aduc fericirea, suntem ființe sociale, asa e ADN - UL nostru, noi de aia ne imbolnavim de schizo, anxietate, depresie, ca sta prea mult în casa, socializam în mediul virtual, copiii nu mai se joaca afara ca pe vremuri, stau numai în casa mulți din ei, și nici nu dorm la ore potrivite.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Eu am văzut ca au și haine scumpe, unii au originale, alții fake.
Degeaba ai de toate dacă ești ASOCIAL,, asta e un "handicap", pe care foarte greu îl "tratezi" în zilele noastre, din Introvertit sa devii extrovertit.
Când te îmbolnăvești de depresie, poți sa ai și iPhone 15 și zeci de milioane de euro, ca te simți cel mai nașpa om de pe planeta, gândurile de suicid cresc vertiginos, și va creste fiindcă copiii se refugiază în mediul online, evita realitatea, și unii adulți desigur.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Lasa telefoane, și efectul turmei.
Cautati un hobby, o pasiune, o prietena, tovarăși cu care sa ieși la un suc, ștrand, film la cinema, cu care sa călătorești, dezvoltate personal.
Și eu aveam bani, telefoane okeish și degeaba, depresia tot acolo era.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Poți sa îl iei de la SH original.
Nu e foarte scump un astfel de tricou, în general costa între 100 și 250 de lei, sau puțin mai mult, depinde. Unul simplu îl iei cu 150 de lei original, dar poți sa îl iei și cu 50 de lei dacă ști sa cauți pe olx.
Astea sunt tricouri ieftine.
Tricouri scumpe sunt de la ih nom uh nit, off white, Philipp plein, supreme, BALENCIAGA etc.
Am văzut un tricou de la supreme cu 6500 de lei, ediție rara.
Toți cocalarii știu de Nike.
OFF WHITE se poarta acum, și IH NOM UH NIT., un tricou costa între 1200 și 2000 de lei.
Nu prea se mai poarta Nike ca pe vremuri, e o firma foarte ok, dar lumea are alte gusturi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

29.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Atunci considerare un om norocos. Daca chiar ai.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Dacă alea sunt luate de la târg înseamnă că tu locuiești undeva în fundul satului.
Chaz jordan este designerul brandului IH NOM UH NIT, tu cred ca te îmbraci cu haine de la 38, sau OBOR dacă aberezi asa ceva.
Uită-te cât costa o bluza

https://www.googleadservices.com/......agead/aclk

A fost de la 10.000 de lei redusa la 6800 de RON, dacă astea sunt de la târg înseamă ca ești retardat mintal.
Bine, trebuie sa fi SNOB sa dai atâția bani pe o haina, dar tu ești pe lângă rău cu trendul.
Când nu îți permiți asa ceva se simte frustrarea de la o posta :))

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

,, Ogramada au telefoane scumpe în ziua de azi, putini au și creier "
Sper ca te ai prins!

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

O dat, crede-mă. Dacă tu ești rupt în c.ur prietene sau eu de viata nu sunt toți ca noi.
Dacă nu se vindeau nu mai era consumerism, nu mai era consumerism dispărea brandul.
Sunt mulți cu bani, tu probabil stai la sat.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu ajung man ca sunt înstăriți. Au părinți de bani gata.
Au părinții lor afaceri, succes, nu sunt toți amărâți ca noi.
Eu unul nu ma dau ceea ce nu sunt.

Sunt și romani și Țigani care sunt milionari, pentru ei banii ăștia sunt un mizilic.
Selecție naturala = unii se nasc norocoși, au de toate fără sa miște un deget, pe când alții trebuie sa fie LEI dacă înțelegi unde bat.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Oricum am deviat de la subiect.
Sunt părinți care le dau. Părinți bogați. Nu ca ai tai, mega - bogați, le dau bani la care tu visezi. Copii aia nu au muncit în viata lor, sunt și părinți care le dau la adulți bani mulți nu e o regula.
Unii fac combinații, afaceri, au averi de la familii (miliarde) deci nu compara viata ta cu al altora
IPhone dacă ai nu ești smecher. Nici măcar nu poți sa îți setezi melodia ta preferata.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Rămân cu averea părinților, părinții înainte sa moara le lasă lor moștenite tot.
Au oricum neamuri care nu ii lasă la greu dacă rămân orfani.
Ce nu înțelegi ca e vorba de selecție naturala?
Unii toată viata trebuie sa muncească, alții mai puțin, ca au averi, sau le da părinții.

| Ionutmariuo13 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta sa si fie problema ca nu poti sa-ti pui melodia ta preferata. Daca ai cauta pe net sunt sute de metode sa iti pui ringtone melodia pe care o vrei.

Răspuns utilizator avertizat
| Ionutmariuo13 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Uite de asta ba te frustrezi atat ca vezi copii cu iphone. Treaba lor de unde il au. Dupa ce ca esti un mare frustrat mai intai termina o scoala sa inveti sa scrii corect ca ai gresit in fiecare propozitie si dupa sa stai tu sa te frustrezi pentru asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Tu nu ai 16 ani. Tu ești un comunist handicapat care sta pe ajutor social, sau handicap.
Toata ziua pui întrebări de cacao, și repetitive, suferi de ALZHEIMER, un user ți-o dovedit în repetate rânduri ca postezi întrebări repetate.
Eu îți dau ignore ca vad ca suferi de retard cronic.
Vad ca de Țigani ai uitat, ca au bani de își permit orice lux.
Tu nu ai prieteni, iubita, tu ești autist, stai numai pe TPU și pui întrebări de rahat. În locul userilor eu nu ți-aș mai răspunde.
Auzi și tu la retardat ca alea sunt haine de târg rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| NLS a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pentru ca am vazut parinti tampiti cu duiumul, care fac imprumut la banca, doar sa aiba si odrasla aifăn, sa nu cada sub bullyingul colegilor.
Din punctul meu de vedere, isi merita soarta.
In Germania cunosc inginer ce castiga 4500 Eur pe luna si nu are iPhone, ci OnePlus 7.
La fel si eu, P10 Plus, cu diferenta ca castig doar jumatate din suma de mai sus.
Asta nu inseamna ca nu imi permit, as putea schimba minim 2 pe an, fara sa se observe.
Insa nu ii gasesc nici o utilitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e, pui un ban deoparte, o luna-doua, un abonament si iesi ok

Răspuns utilizator avertizat
| chuckmanson a răspuns:

Am dat un search pe google și am vazut că par să coste între 2800 și 3000 de lei. Deci da, la un astfel de salariu nu r fi chiar ușor să îți iei un astfel de telefon.

Răspuns utilizator avertizat
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru AlexDorinel):

Tre sa fii prost sa iti faci rate pentru un telefon sau pentru orice altceva. Mai bine pun si strang bani si il cumpar cash

Răspuns utilizator avertizat
| InYourPants a răspuns:

Nu e greu se fac oferte, reduceri daca cunosti pe cine trebuie reusesti a o scoti mai ieftin

Răspuns utilizator avertizat
| InYourPants a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nou a cumparat o prietena iphone 11 a ajutat-o un prieten care lucreaza la un service de telefoane sa faca o smecherie ea nu e o bogata

| java12345678901211144133ytrytu78909876545 a răspuns:

Daca ambii parinti au salariul mediu se poate lua foarte usor mai ales in rate sau punand bani deoparte cateva luni

| margota a răspuns:

Toată lumea se descurca! Puțini sunt aceia care au ca venit strict salariul! Majoritatea mai învârt câte ceva pe lângă!

Răspuns utilizator avertizat
| StrongHeart a răspuns (pentru margota):

Brelocul de la chei.

| DementuTDi a răspuns:

Da frate eu fac afaceri cu crapat lemne la vecini cu prietenii mei si mi-am luat recent un iphone 12 pe banii mei

| Ionutmariuo13 a răspuns:

Salariu 3500RON. In fiecare luna pui 1000 deoparte. 2500 iti ajung lejer de consum facturi, etc. 3luni 3000ron. Aia sunt banii

Răspuns utilizator avertizat