| AlexDorinel a întrebat:

De ce în 2021 unii oameni încă mai considera iPhoneul de fițe? Nu mai e de fite de mult timp.

Un iphone 5s la lansare a costat 2500-3000 lei, iar salariu mediu era 1500 lei, iar acum un iphone nou pleacă de la 3500 lei, iar salariu mediu în Romania e tot 3500 lei. Deci cu un salariu mediu îți iei un iphone, pe când acum 10 ani trebuia sa muncești 2 luni.

Vreau și părerea voastră.

24 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cand muncesti pentru acei bani si unul de 200 de lei ti se pare scump. Dar cand iti da mami si tati bani sa-ti iei „aifon dă fițe", ce mai conteaza banii?

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Tre' să fii dus să faci asta! Tu o faci?

Răspuns utilizator avertizat
| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ok iti cumperi cel mai tare in rate si daca iti scapa jos nu mai ai nici telefon si platesti rate la nimic

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Crezi ca americanii dau 2000 de dolari pe un iphone? ceea ce vezi e nimic fata de realitate

Răspuns utilizator avertizat
| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu multi au bani de dat pe telefoane citeste linkul
https://www.digi24.ro/......lor-988294

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Populația din New York

Populația acestei metropole a crescut exponențial până în 1940, când a însumat 9 milioane și jumătate de oameni. Apoi a ezitat și a crescut lent în ultimele decenii, dar nu a atins niciodată apogeul în 1940. Densitatea populației orașului este de 10, 2 mii persoane / km2. Locuitorii albi din această metropolă 44, 7% din total. Pe locul doi, în ceea ce privește prevalența, sunt reprezentanții imigranților din Africa, iar în al treilea rând - din Asia.

Familia americană mediană are un venit de 41.887 dolari, bărbați - 37.435 dolari, femei - 32.949 dolari, iar venitul pe cap de locuitor este de 22.402 dolari pe an. O cincime din populație se află sub pragul sărăciei stabilit în oraș. Aproape o treime dintre săraci au sub 18 ani.

22.500/12 =1875 pe luna castiga ei nu 5000 cum zici

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ca sa faci imprumut la banca trebuie sa fi angajat de 3-6 luni si 5000 imprumutati se fac 7000 la retur

| darrio2007 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Mai intai sa ai un serviciu stabil si apoi faci asta. Dar inca ai 16 ani.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Bine ai venit pe planeta-mamă! Cind o sa iti vina si capul din stele, poate intelegi ca...
1. Daca iti iei un telefon cu un pret cit venitul lunar, fie ala chiar o sa iti foloseasca la ceva profesional si eventual la cresterea venitului (esti curier pe bicicleta si iti iei unul rezistent la socuri/vibratii care poate fi operat cu manusi/in ploaie, de exemplu), fie esti imbecil.
2. Din salariul ala mediu mai trebuie sa traiesti, nu maninci telefonul.
3. Ceva de fite nu e musai sa fie scump, nici ieftin, ci pur si simplu sa nu isi merite banii. Ca un exemplu si cu asta am incheiat, azi am fost cu junioara prin oras sa ii iau o geaca de iarna. Dupa ce am vazut o gasca de mizerii la 2-300 RON care aveau cusaturi infecte si nici nu as fi avut incredere ca alea ar face fata unui viscol la -10 - nu ma interesa sa ii iau totusi nimic pentru temperaturi si conditii extreme - i-am luat una de la Kik, tot infecta, dar care ii place si a costat 80 RON. Noua. La SH gasisem niste geci chiar incredibile cu 45-50 RON, in stare buna si care noi costa de la 1-200 EUR in sus (Killtec, de exemplu), dar se merge pe baza de mofturi, deh... si din pacate nici ceva care sa ii vina ca turnat nu am gasit.

| Celcestietot a răspuns:

Sa vezi cand muncesti pentru el ce de fite o sa iti para. Ca sa nu mai vorbesc ca fitele pleaca in general de la copii rasfatati umpluti la buzunare de parinti, ca ei de altfel nu au niciun venit. Multi nu apreciaza suma pentru ca nu depun niciun efort.

Răspuns utilizator avertizat
| Lukasssz a răspuns:

Ce?

| Lukasssz a răspuns:

De ce nu te duci la munca? sa vezi cum se castiga banii.

| LasleaIoan1972 a răspuns:

Un iphone 13 la lansare e 5500-10000lei nu 3500

Răspuns utilizator avertizat
| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ia uita te ca e si 9200lei si poate fi mai mult

https://www.quickmobile.ro/......ntiu-59096

| LasleaIoan1972 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Informeaza te nu mai scrie asa fara date

Răspuns utilizator avertizat
| LasleaIoan1972 a răspuns:

Asa e si acum daca consideri pretu de lansare 7000, care dupa cum ai vazut poate fi chiar peste 9000lei

| Flavianadx a răspuns:

Nu stiu unde stai tu, dar la mine in oras e de fite cand ai elicopter, nu iphone.

Răspuns utilizator avertizat