| VSC10 a întrebat:

Este vreo problema daca vorbesti la telefon si afara ploua si fulgera?

Răspuns Câştigător
| patrik986 a răspuns:

Pai daca vrei sa te trasneasca fulgerul vorbeste la telefon, normal ca este o problema telefonul mobil este un bun conducător de electricitate din cauza pieselor din metal din interior. S-a dovedit că, în special ţinut aproape de ureche sau gură (orificii), telefonul facilitează pătrunderea trăsnetului în organism şi creşte riscul de deces. Fulgerul interferează cu undele radio AM, aşadar este bine să renunţaţi la iPod şi muzică. Specialiştii cred, pe bună dreptate, că acest fenomen este o problemă de sănătate publică şi este necesar ca populaţia să fie educată în ceea ce priveşte riscurile utilizării telefoanelor mobile în exterior, pe timp de furtună. O altă informaţie uitilă ar fi că, dacă simţiţi că vi se electrizează părul, înseamnă că vă aflaţi într-un loc cu încărcătură electrică negativă, prin urmare sunteţi vulnerabil la trăsnet.

1 răspuns:
| Jager a răspuns:

Nu are nici o legatura. In cel mai rau caz pot exista mici intreruperi. atata tot.