| Daniel26 a întrebat:

Foloseste cineva cartela prepaid Digi? pentru acces la net ocazional, este o alegere buna? multumesc!

2 răspunsuri:
| AlynaSexy a răspuns:

Nu ai nevoie de contract in cazul cartelelor de telefonie, spre deosebire de abonamentele lunare, insa legislatiile din ultimii ani te obliga sa furnizezi datele tale personale, pentru a preveni ilegalitatile comise de cei care opteaza pentru cartelele preplatite pentru a se ascunde in spatele anonimatului.

Acesta este unul din avantajele cartelelor prepaid in fata abonamentelor, celalalt fiind tarifele mai scazute fata de cele de la abonament. Este o practica ciudata, insa valabila pentru majoritatea ofertelor. Poate aceasta este singura modalitate de a convinge pe cineva sa-ti foloseasca serviciile, in conditiile in care nu-l poti ‘prinde’ cu un contract pe 2 ani. Din pacate acest lucru inseamna si ca risti sa superi posesorii de abonament.

cartele sim prepaid

Un avantaj al posesorilor de abonament este ca in mod normal acestia beneficieaza de suport prioritar cand suna la serviciul clienti al operatorului. De asemenea, la abonament nu risti sa ramai fara credit cand te afli intr-o situatie sau locatie unde nu poti reincarca cartela usor. La portare exista sansa de a intampina probleme cu pastrarea numarului de pe cartela, insa nu este imposibil sa-ti pastrezi numarul la schimbarea retelei de telefonie.

Posesorii de abonament pot de asemenea opta pentru telefoane cu pret redus daca prelungesc perioada de valabilitate a abonamentului sau cand semneaza un nou contract. Daca facem insa un calcul rapid vedem ca valoarea discountului este semnificativ mai mica decat costul abonamentului platit in cei doi ani de obligativitate a contractului. Este deci o solutie mai buna sa optati pentru o cartela pre-platita, adaugati o optiune care va convine si apoi cumparati un telefon la liber (si exista multe telefoane bune la pret excelent, tot ce mai trebuie sa faci este sa alegi un model bun utilizand acest ghid).

| AlynaSexy a răspuns:

Nu ai nevoie de contract in cazul cartelelor de telefonie, spre deosebire de abonamentele lunare, insa legislatiile din ultimii ani te obliga sa furnizezi datele tale personale, pentru a preveni ilegalitatile comise de cei care opteaza pentru cartelele preplatite pentru a se ascunde in spatele anonimatului.

Acesta este unul din avantajele cartelelor prepaid in fata abonamentelor, celalalt fiind tarifele mai scazute fata de cele de la abonament. Este o practica ciudata, insa valabila pentru majoritatea ofertelor. Poate aceasta este singura modalitate de a convinge pe cineva sa-ti foloseasca serviciile, in conditiile in care nu-l poti ‘prinde’ cu un contract pe 2 ani. Din pacate acest lucru inseamna si ca risti sa superi posesorii de abonament.

cartele sim prepaid

Un avantaj al posesorilor de abonament este ca in mod normal acestia beneficieaza de suport prioritar cand suna la serviciul clienti al operatorului. De asemenea, la abonament nu risti sa ramai fara credit cand te afli intr-o situatie sau locatie unde nu poti reincarca cartela usor. La portare exista sansa de a intampina probleme cu pastrarea numarului de pe cartela, insa nu este imposibil sa-ti pastrezi numarul la schimbarea retelei de telefonie.

Posesorii de abonament pot de asemenea opta pentru telefoane cu pret redus daca prelungesc perioada de valabilitate a abonamentului sau cand semneaza un nou contract. Daca facem insa un calcul rapid vedem ca valoarea discountului este semnificativ mai mica decat costul abonamentului platit in cei doi ani de obligativitate a contractului. Este deci o solutie mai buna sa optati pentru o cartela pre-platita, adaugati o optiune care va convine si apoi cumparati un telefon la liber (si exista multe telefoane bune la pret. Funda?