Întrebare recomandată | MariSanda a întrebat:

Hei! Cum pot face sa folosesc Internetul de pe cartela si nu wi-fi? Am dezactivat wi-fi-ul si Airplane Mode si am activat Data Connection, dar nu merge, astept si nu merge, nu primesc niciun mesaj de configurare, am semnal si am si mb. Ce pot face? Am o prietena cu aceeasi problema. FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Iedi42069 a răspuns:

Am avut si eu aceeasi problema, dar eu sunt pe telekom, acum nu stiu pe ce retea esti dar pentru telekom trebuie sa intri in SETARI - CONNECTIONS/NETWORKS - MOBILE NETWORKS - ACCESS POINT NAMES apoi va trebui sa faci un nou APN cu denumirea de Telekom Roumania Mobile, dupa care dai pe APN Type si scrii: "default, supl" (fara ghilimele) iar la APN:"broadband". Cam asta a fost, dai save si asta e. Toate astea pentru reteaua telekom.

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.orange.ro/setari-telefoane/#/

Daca esti in Orange, baga numarul de telefon acolo si continui.la finalizare vei primi un sms, trebuie doar sa instalezi ce primesti prin sms, restartezi telefonul si apoi vei avea internet prin date.

| Panzer1945 a răspuns:

Setarile de internet, le ai facut? Formeaza *100# ai cauta setari automate. Primesti un mesaj, le salvezi, restart telefon.

| Panzer1945 a răspuns:

*100# alegi punctul 9 si mai departe e usor. Succes.

| MariSanda explică (pentru Panzer1945):

Mai spune ca: No Sim card detected, please chek if sim card is ready

| Panzer1945 a răspuns:

Verifica daca ai bagat cartela cum trebuie, exista si posibilitatea sa fie demagnetizata sau poate telefonul este codat in alta retea.

Răspuns utilizator avertizat
| Petru1123 a răspuns:

Trebuie sa faci setarile de conectare cu cartela la internet, uite-te la setari.

| costin007 a răspuns:

Sun la serviciu clienți și alunele ca nu ai primit nici o setare de internet

| MariSanda explică:

Sunt pe Cosmote, adica inca am cartela Cosmote, nu e Telekom, din aceea roz

| MT_Lavinia_1994 a răspuns:

Incearca sa scoti cartela si sa o bagi inapoi