| CezaraEM a întrebat:

Hei!
Tocmai mi-am luat un Vodafone Smart Chat! m-am conectat prin Wi-Fi, dar problema e ca vreau sa dezactivez netul de la Vodafone (pentru. ca aia te incarca si costa) cum fac sa-l dezactivez?

Răspuns Câştigător
| Ushhher a răspuns:

Buna, am si eu acelasi tip de telefon asa ca iti zic sigur. Sus in dreapta (daca iti este activat transferul de fisiere, ultima pagina a ecranului, al 4-lea buton de la inceput, din bara aia.) iti va arata in partea de sus in dreapta o iconita G. Cu acel buton poti opri si reporni netul de cate ori vrei. Funda?

| CezaraEM explică (pentru Ushhher):

Super! Acum stiu, merci!

| Ushhher a răspuns (pentru CezaraEM):

Cu placere, stiu deoarece am si eu acest tip de telefon si eu folosesc tot asa ca si tine netu.

| CezaraEM explică (pentru Ushhher):

Si inca o intrebare, daca descarc de pe net (netul Wi-fi) vreo aplicatie sa zicem: instagram, costa? sau e doar free, adica ca pe pc, cand descarci o chestie, gen: yahoo messenger
?

| Ushhher a răspuns (pentru CezaraEM):

Eu am descarcat yahoo messenger gratuit de pe google play, dar de celelalte sincer sa-ti zic, nu prea stiu. Eu descarc doar ce e gratuit.

| CezaraEM explică (pentru Ushhher):

Si eu tot de pe google play!
Si pe pc daca intru zice ca e Free! Deci este ok!
Ms de raspuns, si da ti-am dat funda happy

14 răspunsuri:
| Diavolcata a răspuns:

Caute pe google pley happy

| ZeHelp a răspuns:

Dezactivezi traficul de date de la setari pentru internet!

| CezaraEM explică (pentru ZeHelp):

Auzi, si cum imi dau seama daca sunt conectata pe internetul Vodafone, arata vreo iconita mica in bara de sus de pe ecran? sau ceva?
Ca la mine arata doar iconita de Wi-Fi si atata!

| ZeHelp a răspuns (pentru CezaraEM):

Daca nu mai apare nimic, este in regula. Succes

| Yugeen a răspuns (pentru CezaraEM):

Dacă eşti conectată pe 2G/3G (adică internetul mobil) atunci îţi va apărea o iconiţă fie cu 2g/3g fie cu H, E, G, G+, G++... şi în mod normal îţi apar şi nişte săgeţi "sus" şi "jos" care îţi arată traficul de date (primit sau trimis). happy

| CezaraEM explică (pentru ZeHelp):

Aha, atunci e ok!
Merci

| CezaraEM explică (pentru Yugeen):

Dadada, asa am avut pe telefonul vechi, la asta nu apare niciun 3G!
Deci este in regula!
Pe telu vechi, m-ai accesam internetul Vodafone cand aveam nevoie, dar ma incarcau... aaahaa!
Acum cu asta nou, Wi-Fi e super tare! happy
Merci

| Yugeen a răspuns (pentru CezaraEM):

Cu plăcere! happy
Eu ţi-am recomandat soluţia asta pentru că este mai general accesibilă şi o poti folosi şi când îţi schimbi telefonul şi nu ai aceleaşi opţiuni însă aplicaţia în schimb rămâne în principiu aceeaşi. happy

| Yugeen a răspuns:

Eu îţi recomand să intrii pe Google Play şi să-ti instalezi aplicaţia "2G-3G OnOff" (https://play.google.com/......ps/details t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5jdXJ2ZWZpc2gud2lkZ2V0cy5uZXR3b3JrMmczZ29ub2ZmIl0.).
Te va ajuta atât să porneşti/opreşti optiunea de date cât şi să schimbi setările de conexiune (adică să treci de la 2G la 3G).
Succes! happy