| Doodleskull a întrebat:

Hei TPU as vrea sa-mi cumpar un dslr insa pretul cam piperat nu imi convine. Eu sunt foarte multumit de camera telefonului, e suficienta, insa as incerca sa vad si eu cum e maretul dslr ...merita trecerea?
Tin sa spun ca pozele pe care le fac le editez de la focus sau blur pana la efecte...
Merita sa cumpar?
Ce are asa special un dslr?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

În primul rând, poate face poze în format „raw" (brut, necomprimate) care se pot prelucra ulterior cu softuri de prelucrare a imaginii profesionale care sunt capabile de mult mai multe corecții față de ceea ce face telefonul tău.
Uite, un exemplu de comparație ar fi aici: http://www.theverge.com/2014/8/22/6055591/iphone-vs-pro-camera
dar sunt și alte comparații. La articolul acesta, îmi place cum poți „trage perdeaua" ca să vezi pozele acelorași subiecte făcut cu un telefon și cu un aparat bun.
Ce mai are special un DSLR:
- poți să adaugi accesorii (parasolare, filtre etc.)
- poți schimba obiective în funcție de ce ai nevoie să fotografiezi
- poți pune bliț suplimentar, și pe deasupra, poți pune un emițător pe cameră și să declanșezi chiar și trei sau mai multe blițuri simultan ca să faci poze de studio (sau statice în natură) excelente ca iluminare; blițurile sunt și ele „inteligente", comunicând cu camera astfel încât nu ies pozele „arse", ci cu exact iluminarea necesară
- poți folosi o telecomandă
- poți face „time lapse"
- poți face poze suprapuse (mai multe declanșări pe același cadru)
- poți alege balansul de alb inclusiv personalizat
- orice setare manuală (focalizare, prioritate la viteza de declanșare sau la diafragmă etc.)
- nu în ultimul rând, poze mult mai clare și mai detaliate datorită senzorului cu suprafață de multe ori mai mare
- etc.
Ce zici, merită?

2 răspunsuri:
| Doodleskull explică (pentru mihai69):

As zice ca merita insa cred ca o sa mai raman o perioada la telefonul meu.

| mihai69 a răspuns (pentru Doodleskull):

Nu-i nicio grabă. Dar dacă vei dori vreodată să faci poze bune cu adevărat, treci pe DSLR. Sau să faci bani din fotografie.