| GabryeluL a întrebat:

Hei, TPU! Ce spuneti: mai merita in 2019 iphone 6s? Argumentati

Răspuns Câştigător
| jj7700 a răspuns:

Depinde la ce pret. Daca bateria a fost schimbata relativ recent (componenta din smartphone-urile moderne care se uzeaza prima), atunci este inca un telefon destul de competent, cu performante comparabile cu un model Android curent de nivel mediu. Ce are ca avantaj peste orice alt Android comparabil este faptul ca va mai primi update-uri de sistem de operare pentru inca minim 2 ani si foarte probabil chiar 3, prin urmare este un telefon mai sigur din punct de vedere al software-ului si stai linistit ca orice bug-uri de securitate vor fi rezolvate pe viitor inca minim 2 ani. Ca un exemplu, 5S, un model mai vechi cu 2 ani ca 6S (5S fiind lansat in 2013!) poate rula iOS 12, cea mai recenta versiune, in vreme ce majoritatea modelelor Andoid din 2015, contemporane lui 6S, nu au mai fost updatate de catre Google si producatorul lor. Ma astept ca 6S sa primeasca inca cel putin iOS 13 si iOS 14, ce iti va da 2.5 ani de software la zi, compabil cu un Andoid nou azi.

Ca performanta, 6S inca se tine bine fata de un A8 actual (model mediu Samsung): https://browser.geekbench.com/ios_devices/38

https://browser.geekbench.com/android_devices/428

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ce argumente mai vrei la un tel lansat acu' patru ani?

| Adry05 a răspuns:

Nu, e depasit.

| Catrice a răspuns:

Dacă vrei sa te lauzi ca ai și tu iPhone și atât îți permiți, merita laughing
Altfel nu.

| gelu1970 a răspuns:

Nu.
Model descartat.

| tdy a răspuns:

Nici într-un caz. De 3 saptamani mi-am luat si eu si dupa 3 zile l-am dus înapoi la magazin ca deja era praf bateria. Un iphone 6s nou zic, deci nu mai bine ia un iphone 8 sau daca nu vrei investiți si iti trebuie acest telefon doar asa pentru lucru Da atunci merita.