| AndreiAnd97 a întrebat:

Samsung S8 sau iPhone 7? Care din cele doua merita sa mi-l cumpar in 2019? Vreau sa argumentati raspunsul, multumesc!

4 răspunsuri:
| CarcotasulVesel a răspuns:

Samsung evident
in afara de ce au scris altii:

iOS nu are buton de back, dupa ce am trecut pe Android, la vreo 2 ani, cineva mi-a dat un iPhone sa ii fac nustiuce... si era FOARTE enervant fara butonul de back

cineva mai sus, fan Apple zicea ca nu poti sa ii pui folie, eu am folie full-glue (e lipita pe tot ecranul) nu numai pe margine si husa UAG (Urban Armor Gear), si l-am scapat pe jos de cateva ori si nu are nici o zagarietura, nici macar vaga

insa cea mai naspa chestie este ca esti la mana lui Apple, care e una dintre firmele cu cea mai imbecila politica fata de clienti care exista, exemple:
- la primele iOS-uri (iPhone, iPad) nu puteai sa vezi decat 5% din Youtube, ca asa vroia Apple, nu o sa uit niciodata asta, mie mi se pare ca trebuie sa fii ultima jigodie nenorocita ca sa imi faci asta, doar ca asa vrei tu!
- si in ziua de azi, nu te poti uita la HD pe 3/4G, ca doar "consumi banda", cu alte cuvinte Apple stie muuuult mai bine decat tu insuti cum vrei tu sa iti traiesti propria ta viata, nu stiu cum consideri tu asta, dar mie de asemenea mi se pare ca esti ultima jigodie nenorocita sa imi faci asa ceva

| Ivanescucristina a răspuns:

La iPhone nu tine bateria se închid dacă e puțin frig afară, sunt niste petarde de telefoane din punctul meu de vedere, S8 este foarte bun și ține destul de bine bateria

| Magaforce32434 a răspuns:

Eu ti-as recomanda un Samsung S8 pentru:
Are ecranul de 5.8, iar iphone-ul il are de 4.8
Memorie ram 4 gb, iar iphone-ul are 2
Samsung are iris, iphone nu are
Iar la camera amandoua sunt foarte bune
Acuma sper sa iti fie de folos raspunsul

| Popa_Iulian_1990 a răspuns:

Ahahaha
Samsung fanboyz here?
Frate, am avut si Samsung S8 si iphone 7.
Lucrurile stau cam asa:
Nu sunt adevarate stereotipurile ca nu tine bateria( daca nu il folosesc excesiv ma tine cam o zi jumatate - am iph7 de 1 an aproximativ), iar problema cu frigul s-a remediat dupa iphone 6s, incepand cu 7.
Singura problema pe care as vedea-o ar fi lipsa jack-ului 3.5, dar telefonul vine cu adaptor lighting-jack, deci, dupa parerea mea, e ok.
Ca preferinta este si dimensiunea (4.7 vs 5.8)
Intr-adevar, ecranul Samsung este mai bun ca si calitate a culorilor si a PPI, dar tinand cont de cei 2.1" diferenta, cred ca este evident(btw mie nu mi s-a parut o asa mare diferenta)
Deci
Cea mai mare problema la iPhone 7 pe care eu o vad este portabilitatea, iar cel mai mare avantaj este soft-ul
Poti sa incerci oricand un iPhone 5 vs un Galaxy s5 actualizate la ultima varianta de software si vei vedea ca s5-ul merge ca un cartof. Apple se concentreaza si pe telefoanele cu aparute mai devreme, deci, achizitia va fi una pe termen mai lung
O problema mare pe care o vad la s8 este ecranul pe care nu poti sa pui absolut nici o folie. Da, stiu, sunt alternative, dar am incercar folii si de AlienSurface pe care am dat vreo 100 de lei ca apoi sa imi cada din cauza ecranului edge.
Camera mi se pare mai buna la iphone 7 vs galaxy s8( daaa, s9 bate iph x ca si calitate foto, sunt de acord si aprob asta)
Deci gandeste-te bine la dimensiuni, pentru ca este o diferenta enorma si apoi la cat de repede iti vei schimba telefonul

Scuze ca nu este un sir de idei pus la punct, este un fel de brainstorming laughing
Sper ca te-am ajutat
Mult noroc! big grin