| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU, telefonul meu face pozele cam ciudate. la alți colegi le face mai bine doar telefonul meu le face mai nasol. de la ce poate sa fie? Este iPhone 5s, aștept idei. trebuie să-l curat la fotocamerele alea poate are praf care acoperă ceva cine știe.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca tii telefonul sau orice alta camera in mediu unde se murdareste, pozele vor fi mai sterse, "blurate" din cauza depunerilor pe ferestrele sau lentilele camerelor.
Trebuie curatite periodic!

| mihai69 a răspuns:

Dar setările camerei le-ai comparat? poate ai ales să faci poze la o rezoluție VGA, și atunci e clar că ies ca naiba... Și mai ar fi ceva setări pe-acolo, în afară de rezoluție, care să te „ajute" să obții poze nașpa (balansul de alb ar fi alta, de pildă).

| Nsvcmnebhpn12 a răspuns:

Pai cel mai bine ar fi sa te duci la magazinul de la care ai cumparat telefonul si sa le spui despre aceasta problema, pana la urma e o problema, iar ei vor stii ce sa faca
Bafta ^~^

| Marian1001 a răspuns:

Trebuir curatate fotocamerele

| Strepix a răspuns:

1. Intra la camera si verifica setarile ei, selecteaza la rezolutie maxima.
2. Daca nu merge, incearca o aplicatie de facut poze (ex: Sweet Selfie, Retrica)
3. Curata lentilele.
4. Esti sigur ca nu detii vreo replica a telefonului?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Strepix):

Cum verific setarile?

| Strepix a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai intra la camera si seteaza tot la maxim.