| andreutzaadreee a întrebat:

Heii TPU! Care este diferenta dintre procesor dual core si quad core si care este mai bun? Celui mai bun raspuns ii dau funda.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Primul are doua nuclee iar al doilea are 4 nuclee si este mai bun, putand executa concomitent 4 comenzi fata de doua comenzi.

| Alex215 a răspuns:

Depinde de producator. Dar un procesor cu 4 nuclee (quad core) este mai performant ca unul cu 2 nuclee (dual core). Depinde la ce vrei sa folosesti procesorul. Daca imi zici la ce vrei sa-l folosesti iti recomand ce sa alegi.

| marian5693 a răspuns:

Un procesor dual-core are 2 nuclee(sau 2 procesoare), iar quad-core are 4. Dintre acestea 2 mai bun e cel quad-core, dar pe langa numarul de nuclee mai conteaza si frecventa procesorului. Oricum, daca ar fi sa aleg unul dintre cele doua cu siguranta as alege quad core-ul.

| OnuOnulică a răspuns:

Se înțelege automat că diferă de nuclee.Unu are 2 altu are 4.
Evident că 4.

| andreutzaadreee explică (pentru Alex215):

Samsung

| andreutzaadreee explică (pentru Ioandelasal):

Telefon Samsung

| Alex215 a răspuns (pentru andreutzaadreee):

In acest caz ar trebui sa alegi un procesor cu 4 nuclee (quad core) care va fi mai rapid fata de cel dual core. Trebuia sa specifici de la inceput ca este vorba de un smartphone.