| AlleAlle1 a întrebat:

Helloo! Cum o pot convinge pe mama sa imi ia un telefon nou? Am un Sony Ericson XPERIA de cativa ani si m-am cam saturat de el. E tot zgariat si nici nu se mai aude bine prin el. Am tot rugat-o sa-mi ia orice telefon mai bun macar un Samsung.
Sunt buna la scoala, am rezulate bune la invatatura si mai ales sunt campioana internationala la Taekwondo. Castiga in jur de 20 de milioane iar tata tot 20. Chiar mi-as dori unu` nou si cred ca si merit. Dar nu stiu de ce nu vrea sa-mi ia. Vreun sfat?

1 răspuns:
| Lila10 a răspuns:

Sigur, si eu invat bine la scoala (10 pe linie ) si nimic, nici un cadou!
Sfat(asta fac si eu ) : Ai alocatie, strange bani si intr-un an -2 ani iti cumperi un telefon nou, am zis un an - 2 ani deoarece ca sa ai si pentru platirea lunara(abonament)... sau ai putea sa iti iei o slujba cu jumatate de norma si iti poti lua un telefon chiar mai repede...
Bafta!

poti sa faci si pe dadaca pe la vecini, asta fac si eu uneori...15-20 de lei pe ora, uneori fac uneori fac 30, alteori 40 (am vecini care au multi copii happy ) de lei pe zi

Parintii nu vor sa iti ia un alt telefon din multe motive : trebuie sa plateasca facturile, trebuie sa plateasca inscrierile tale la Taekwondo, sa se asigure pentru unde o sa mergi la facultate etc., si orice parinte are bani pusi deoparte pentru situatii de urgenta, dar mofturile tale (scuze), nu sunt o urgenta

Nu am zis ce ai fi vrut sa auzi (cum ca sa ii lingusesti etc.), am zis realitatea