| amage a întrebat:

Nokia N97-ce credeti? Merita sa-l cumpar?

3 răspunsuri:
| Danişor a răspuns:

Eu zic ca se merita din unele puncte de vedere:camera buna, sistemul de slide(si aspectul in general), tastatura qwerty full fizica, se aude bine, memoria interna mare la care se mai poate adouga si card microSD de pana la 16 gb si cam atat imi vin in minte pe moment.
defecte:sistemul de operare(Nokia e singura firma care face telefoane numai cu un sistem de operare, ci anume symbian), touchscreen-ul nu se misca deloc bine(mai ales daca vrei sa folosesti degetul, pentru ca are touchscreen rezistiv), pentru office trebuie sa mai platesti inca ceva in plus, nu are accelerometru pentru jocuri si cam atat imi vin in minte

si eu am vrut sa imi cumpar n97 dar m-am gandit mai bine, dupa luni intregi(4-5) de informare despre telefoane m-am hotarat ca mai bine sa imi cumpar un iphone 3gs 32 gb, dar se foloseste la fix pentru ce am eu nevoie, dar are si el suficiente minusuri... spor la alegere...ai putea sa incerci un Samsung galaxy s sau chiar un iphone 4(daca nu te intereseaza pretul)

| ParanoidKidu a răspuns:

Bună! Nokia n97 este un telefon bun de la Nokia,cu o cameră foto foarte bună care are şi blitz, Wi-fi şi GPS extrem de bune şi rapiditatea cu care poţi să scrii mesaje utilizând tastaura Qwerty, are în plus o sumedenie de aplicaţii pe care le poţi lua din magazinul Ovi pe internet (unele sunt gratis). Plus că bateria ţine extrem de mult. Uite detaliile complete:
Generale Retea GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
Retea 3G HSDPA 900 / 1900 / 2100
Lansare 2009, 2Q
Valabilitate Disponibile
Marimi Dimensiuni 117 x 55 x 16 mm, 88 cc
Greutate 150 g
Ecran De tip TFT touchscreen, 16M colors
Marimi 360 x 640 pixels
- 3.5 inches
- Proximity sensor for auto turn-off
- Accelerometer sensor for auto-rotate
- Full QWERTY keyboard
- Handwriting recognition
- Comanda un logo gsm
ringtones De tip Polyphonic (64 channels), MP3
Inserare noua Download - comanda acum
Cantitate Up to available memory
Difuzor Yes
- Stereo speakers; 3.5 mm audio jack
Memory Agenda Practically unlimited entries and fields, Photocall
Lista apeluri Detailed, max 30 days
Slot card microSD (TransFlash), up to 16GB
- 32 GB storage, 128 MB RAM
- ARM 11 434 MHz processor
Connect USB Yes, v2.0 microUSB
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g, UPnP technology
Port Infrarosu No
Bluetooth Yes, v2.0 with A2DP
Data WAP Yes, WAP 2.0
HSCSD Yes
Edge Class 32
3G HSDPA, 3.6 Mbps
GPRS Yes, Class 32
Media
Mesagerie SMS, MMS, Email, Push Email, IM
Video Player WMV/RealVideo/MP4 video player
Audio Player MP3/WMA/WAV/eAAC+ music player
Radio Stereo FM radio with RDS
Camera
Camera Yes, 5 MP, 2584x1938 pixels, Carl Zeiss optics, autofocus, flash
Video Yes, VGA@30fps
Camera Secundara Yes, VGA@15fps
Accesorii OS Symbian OS v9.4, Series 60 rel. 5
Ceas Yes
Alarma Yes
Browser xHTML, HTML, RSS feeds
Java Java MIDP 2.1
GPS Yes, with A-GPS support; Nokia Maps
Culori White, Black
Limbi Major European and Asia-Pacific languages
Jocuri Yes + downloadable - comanda acum
- Nokia Maps 2.0 Touch
- Digital compass
- TV out
- 3.5 mm audio output jack
- Voice command/dial
- Document viewer
- T9
- Flash Lite 3
- Built-in handsfree
Baterie Standard battery, Li-Ion 1500 mAh (BL-4L)
Music Play Up to 40 h
Stand-by Up to 432 h (2G) / 408 h (3G)
Timp vorbire Up to 9 h 30 min (2G) / Up to 6 h (3G)
Pa, pa.

| NikolasXD a răspuns:

Da