| LawlietL886 a întrebat:

Hey TPU!

Nu știu cum să încep. Adineauri mi-am resetat tableta(Samsung Galaxy Tab 4) și acum am ceva probleme. După ce am resetat-o, acum nu mai pot folosi datele mobile și îmi cere contul Google dar nu pot să fac nimic că-mi cere rețea wifi sau ceva de genul. Cum pot repara asta?

2 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Nu poti da skip la contul google?

| Evolution a răspuns:

Salutare, in primul rand nu exista nimic de reparat.
Nu stiu cati ani ai, dar vad ca nu ai cultura generala deloc in domeniul calculatoarelor.
Daca resetezi o tableta / telefon este absolut normal sa iti ceara iar datele pentru ca nu ghiceste in stele.
Nu mai poti folosi datele mobile pentru ca trebuie sa iti configurezi iar adresa APN probabil. Unele isi ia automat, altele nu. In functie la ce retea esti (Vodafone, digi, Orange, telekom etc.) cauti pe google setari APN si o sa iti arate acolo cum se configureaza.
Iti cere contul google pentru ca din acel cont iti vei lua aplicatiile, se va actualiza etc.
Reteaua wifi este wireless'ul (internetul fara fir) ca sa te conectezi pe internet. Presupun ca ai google si poti cauta ce inseamna (ma mir ca cineva in 2019 nu stie si ajungi sa iti faci cont pe TPU sau sa scrii o intrebare aici, avand in vedere ca oricine in ziua de azi foloseste wifi).
Sper ca ti'am raspuns la intrebari, succes!