| KpiB a întrebat:

Imi tot apare o notificare foarte enerventa si sacaitoare pe telefon Samsung:''exista o actualizare software".Nu am activata actualizare automata software si cu toate acestea ma sacaie intr-una.
O anulez, dupa ceva timp iar apare notificarea enervanta.
Cum scap de aceasta notificate ingrozitor de enervanta? Mentionez ca telefonul merge perfect, are viteza mare de reactie si cu toate acestea de la Samsung ma bombardeaza cu aceasta notificare. Nu cumva aceasta notificare are menirea sa-mi incetineasca telefonul in asa fel incat sa ma forteze sa cumpar alt telefon?
Sau poate sa-mi sustraga date personale din telefon? Zic si eu na, ca in ziua de azi totul e posibil.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu-ti face nimic rau. Daca era actualizare automata o facea fara sa te intrebe. Mergi in setari la actualizari si da-i actualizare.

| doctorandus a răspuns:

Dap, nu face actualizare. Si pe urma te miri de ce ti-au intrat hackerii in mobil.

| KpiB explică (pentru doctorandus):

Se pare ca nu ai inteles despre ce e vorba.
Telefonul merge super OK, nu am nevoie sa trec la urmatoarea versiune de Android 11.0, telefonul meu avand avand Android 10.0.E ca si cum pe un calculator mai vechi cu pentrium 4, ai instala un Windows mai performant, gen Windows 7. Consecinta, i-ti va ingenunchea calculatorul si nu va putea functiona normal, pentru ca el din fabrica a fost conceput sa mearga cu Pentium 4 si nu cu Window 7.
Asa si cu telefoanele. Daca ai Android 10 si vrei sa faci up-date la Android 11.0 vei constata ca telefonul tau se misca mult mai incet, practic i-ti va invetini atat de mult telefonul ca vei vrea sa dai cu el de pamant.

| doctorandus a răspuns (pentru KpiB):

Eu am avut mai multe telefoane Nokia, am făcut de mai multe ori upgrade de versiune și n-am avut niciodată problema asta.

| darrio2007 a răspuns (pentru KpiB):

Ai o gandire foarte ciudata in legatura cu actualizarea. In timp nu vor mai fi actualizari pentru 10 dar cu 11 mai lungesti viata telefonului.