| alliyn13 a întrebat:

Imi poate cineva spune ce inseamna sau ce face "root" si armv6/7 Wtf nu am nici o idee. vreau o explicatie mai simpla asa mai pe intelesul "tuturor"

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Root- un fel de administrator, dar pe telefon cu android. Ai voie sa faci tot ce vrei tu la soft, inclusiv sa il defectezi destul de serios.
arm v6 si arm v7 sunt arhitecturile procesoarelor folosite pe smartphone-uri in ziua de azi. Cele din 2010-2011 foloseau arm v6, si doar cele ieftine(gen galaxy s1 din 2010, dar folosea arm v7). Exemple cu arm v6: xperia x8/ LG optimus one/ galaxy ace etc.
Arm v7 e intalnit pe tot ce se foloseste azi la cpu la telefoane.

11 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica sa rootezi un telefon, inseamna sa-i dai unlock, sa-l descui cum s-ar zice, si sa ai acces la toate chestiile lui, oricum, daca faci asa ceva, pierzi garantia, si daca nu faci chestia cum trebuie risti sa-i faci felul, si arm.ăla, nu stiu ce înseamnă

| alliyn13 explică (pentru anonim_4396):

Frate vad ca stii. *** am un telefon Allview a4all cu android 2.3.6 si cand intru intr-un joc gen subway surfers temple run sau angry granny imi da loading-u si apoi imi iese dc face asa de la ram de la versiunea androidului sau dc?

| anonim_4396 a răspuns (pentru alliyn13):

Pai o fi de la joc, poate are cerinte mai mari, sau poate ai luat o versiune proasta, oricum nu stiu daca telefonul tau e chiar bun pentru jocuri

| alliyn13 explică (pentru anonim_4396):

Il iau de pe magazin play toate sant pentru android mai mic si versiunile sunt bune deci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alliyn13):

Da, cred ca e din cauza ca telefonul nu-i chiar asa performant.

| alliyn13 explică (pentru anonim_4396):

Mi-am dat seama pana la urma ca este din cauza ramilor sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru alliyn13):

Nu stiu, eu am avut un Nokia x7 cu 256 ram, si suporta orice joc, aici e vorba si de calitatea telefonului

| dany9727 a răspuns (pentru alliyn13):

Si eu patesc la fel

| alliyn13 explică (pentru anonim_4396):

Nu asa e cum iti spun eu e de la ram tie iti merge subway surfers sau temple run?

| alliyn13 explică (pentru dany9727):

E de la ram... e o firma mai necunoscuta si de aceea pe magazin play nu se pot gasi decat jocurile pentru andoidul acela dar nu si pentu ram sau alte alea pot sa fie si jocuri pentu tablete pe acolo laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru alliyn13):

Eu am un HTC desire, si imi merge orice joc, si la x7 imi mergeau, dar erau jocuri symbian, nu ocupau la fel de mult