| anonim_4396 a întrebat:

Imi zice cineva ce reprezinta root-ul la un telefon? Avantaje..dezavantaje.

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Android-ul e un Linux
root in linux e numele contului de administrare
un Android ne-root-at nu poate sa faca decat ce iti permite producatorul

avantaje, nu mai ai nici o limitare, fara root de exemplu pe un Android nu poti sa vezi in mod explicit ce app/proces iti mananca prea mult procesor, pentru ca nu ai "dreptul", poti sa faci modificari in system (poti de exemplu sa muti toate aplicatiile de pe internal storage, pe card), chiar cineva mai sus a scris de cheat-uri pentru jocuri, asta e un exemplu foarte clar, fara root nu poti sa accesezi memoria folosita de alta aplicatie, dar cu root poti, in plus poti sa faci diverse chestii care nu suporta lumina zilei cum ar fi sa activezi aplicatii care altfel ar fi pe bani
pe scurt CHIAR NU MAI AI NICI O LIMITARE, oarecare

dezavantaje: daca incarci o aplicatie naspa, si ii dai drepturi de root poate sa iti faca ce vrea in telefon, aplicatiile sunt restrictionate in mod normal, asa neavand nici o limitare, poate sa stearga tot, sa acceseze orice (inclusiv sa te urmareasca, unde esti, ce faci, etc... si asta fara sa iti dai seama DELOC), sa te umple de reclame, etc

in afara UE rootarea unui telefon duce la pierderea garantiei, dar NU in UE, exista o lege UE explicita care spune ca modificarile software NU invalideaza garantia, asa daca ajungi la garantie si iti spune asta, atunci intreaba-l de dulce si de actiuni legale, ca ESTI CETATEAN EUROPEAN, (si s-ar foarte putea sa spuna, am verificat la un moment dat si am si vorbit cu cineva care se ocupa de service GSM, se folosesc de "romanu' e prost si nu stie" asa ca te lasa fara garantie fara nici un temei legal)

de la Android 8 in sus, (cel putin pe Samsung) exista o chestie de securitate in plus care ajuta serios la protectia anti-malware, numita Knox, daca iti root-ezi un telefon cu knox tot nu o sa poti sa te folosesti de root, asa ca v-a trebui sa dezinstalezi knox (cu root, se poate) si asta inseamna sa ai un telefon mai vulnerabil

de asemenea update-urile (la telefon, nu aplicatii) nu o sa mai vina automat, o sa spuna "nici un update disponibil"... telefonul meu (S8+) chiar are undeva un camp care spune "Status: oficial", adica nu am modificat nimic la firmware
etc... producatorii NU vor ca tu sa faci root, asa ca incearca sa iti bage bete in roate cat cuprinde!

4 răspunsuri:
| Bogdan70001 a răspuns:

Root-ul este practic procesul prin care ti se ofera drepturi totale asupra software-ului telefonului.Aceste permisiuni iti dau posibilitatea de a modifica fisierele ale sistemului

- Avantaje
> Performante mai bune (folosind lSpeed Booster)
> INterfata poate fi schimbata COMPLET, absolut orice detaliu (folosind Subtratum)
> Posisiblitatea de a adouga sau scoate anumite feature-uri
> (SI CEL MAI TARE) Daca faci root prin Magisk ai la dispozitie cateva SUTE de module care mai de care mai interesante mai folositoare mai amuzante, ABSOLUT ORICE gasesti in Magisk

- Dezavantaje
NU ARE! Poate decat procesul de root-are a telefonului care implica niste riscuri, dar din moment ce ai root nu este niciun dezavantaj

Funda?

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Bogdan70001):

Fisierele telefonului*

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios a răspuns:

Din cate stiu root-ul te ajuta sa poti folosi diferite programe de hackuit pe jocuri, eu doar pentru asta l-am folosit. Insa stiu ca telefonul este mult mai predispus la virusi, telefonul meu virusandu-se dupa root (nu instant, dupa o vreme)