| DeeaDiDi123 a întrebat:

La cât timp va schimbați telefonul mobil?
Si care este suma minimă și maximă în care vă încadrați?

45 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

2-3 ani (undeva la 700-800 lei)

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cit mai rar posibil, dar depinde de circumstante. La fel si bugetul. In 2017 am luat un Xiaomi Mi A1, extrem de ok, si acum merge bine-mersi, folosit de fiica-mea. Soft aftermarket, Android 10, in curand o sa ii pun Android 12 (el a venit cu Android 7). A fost vreo 1100 atunci, pretul era pe la 1350 dar am avut ceva discounturi/cashback. La sfirsitul lui 2020 am luat un Mi 10T Pro. Foarte ok, deja ca pret asta a fost pe la vreo 2300 daca imi aduc bine aminte, extrem de multumit per total - superb ca hardware, soft semi-nasol. De miine probabil va deveni telefonul secundar pentru ca voi trece ca telefon principal pe Doogee V20, care e vreo 400 de dolari (nu se gaseste la noi pe nicaieri oficial). Daca l-as comanda, cu tot cu vama tot pe la vreo 2300-2500 probabil ca as ajunge. Chestia e ca nu dau nimic pe el, e primit gratuit in scop de review, iar ulterior il voi pastra. Daca nu are probleme majore, il folosi ca telefon principal pentru autonomie mai mare, chiar daca e mai lent si inferior cam din orice punct de vedere fata de 10T Pro (bine, cu 10T Pro nu pot sa bat cuie si nu are camera night-vision).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana acum 1 an îmi schimbam frecvent telefonul mobil, cam de vreo 4 -5 ori într-un an. Pai, cam 4000 am dat cel mai mult, mai exact pe un Samsung s20.
Aveam problema asta de a schimba frecvent telefoanele, acum nu mai pun preț pe telefoane, mai mult de 1000-1500 nu dau pe un smartphone.

| Frank51 a răspuns:

4 ani, iau flagship vechi de 2 ani, maxim 2000 lei.

| Legion7X a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu au nicio valoare telefoanele. Ajung epave in timp și pentru folosință normală pe video, internet, muzică nu merită mulți bani, restul este modă și brand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Legion7X):

Da,am realizat și eu acest lucru. laughing
Acum am un tel de 800 de lei, îl țin și doi ani dacă ma tine. happy
Nu mai pun preț deloc pe telefoane!

| Nirvanaaa a răspuns:

La 5 ani le-am schimbat. Dacă mergeau bine nu avea rost.

| Legion7X a răspuns:

Am a6 plus din 2018. Arată impecabil, cu folie fara lovituri, sau ciobit. Alt Telefon în momentul de fată nu îmi trebuie. dacă acesta functionează.
A6 + merge destul de bine pe video, internet muzică, aplicati, i chestii de care ma folosesc.
Ca buget 1300 maxim dau pe un telefon.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci cand se strica si nu-l mai pot repara.
Am un Samsung Galaxy A12 pe care am dat 600 lei la reducere si sunt multumit de el.

| Legion7X a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu utilizez normal " Youtube, 1h pe Facebook, muzică, si vreo 2, 3 alte aplicatii, poze mai rar. jocuri deloc nu îmi plac, ma plictisesc, enerveaza laughing

| Eireann a răspuns:

2-3-4 ani in general. Nu sunt mare pasionata sa aiba cine stie ce camera sau sa te tina bateria o saptamana deci rar platesc mai mult de £250. Mi-am luat acum unul mai scump Samsung Z3 Flip. Merge bine, e haios, face poze suficient de bune si imi aduce aminte de tinerete cand telefoanele cu flip erau cea mai cool chestie, invidia din curtea scolii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Legion7X):

Pari a fi un tip ok, cu toate țiglele pe casa, eu unul te respect! Eu ma jucam înainte de pe tel zilnic, dar în ultima vreme nu mi-am mam instalat nici un joc.
Sa ști ca multi care tot își schimba teluri, mașini, și multe chestii de genu ' o fac ca să își umple unele lipsuri, aceste alegere superficiale le găsesc ca pe o terapie, este o problema psihologica, care desigur se poate remedia relativ destul de ușor.
Te-ai maturizat, asta e chestia. E bine ca o venit mai devreme aceasta schimbare, și nu la 40 de ani ( cunosc cazuri ) degeaba ai smarthphone de 1500 de € dacă nu ești ok cu tine însuți, nu ai o viata sociala, cine sa te întrebe de sănătate. Cunosc cazuri în care am văzut telefoane ieftine la Oameni înstăriți, sau telefoane scumpe la Oameni ieftini big grin ( nu ma refer la cei saraci )

| Acidburn1 a răspuns:

Cand se strica cel vechii si nu imi mai pot face treaba cu el, iar suma de obicei iau ce ii mai nou in suma de pana in 2000 de lei

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Legion7X):

Nu ajung epave decat daca utilizatorul e batut in cap, sa avem pardon. Mi A1-ul meu, chit ca i-a pocnit junioara ecranul intr-un colt dupa cateva saptamini, ceea ce nu reusisem eu in aproape 4 ani de utilizare, merge ca uns. Ca nu mai primeste update-uri oficiale de securitate, ghinion. E la zi cu Android aftermarket, de la bajetz.winking

| RoCkKiD a răspuns:

Durata lor de viata e de 2-3 ani deci cam pe acolo le schimb.

In general incerc sa iau un model flagship din anul ala si dau pe la 3000.

| Legion7X a răspuns (pentru anonim_4396):

De acord. Erau mai bune acelea cu butone, țineau oamenii mai sanatoși și conectați cu realitatea din natură. Nu Facebook, nu știri, nu video. Copii se jucau mai mult in aer liber, și lumea socializa mai bine. Tehnologia pare ca mai mult distruge, daca este controlată fară limite, iar cei care au dus progresul stiu foarte bine. Este Progresul globalistilor.
Până și seringa vor să o elimine, și asta până va fi acomodare, ajungându-se treptat la introducere de cip sub piele sau ceva de genul, pentru că totul ține de pași marunti în scopuri de reusită. Banii vor dispărea si probabil va fi o moneda virtuală pentru a face posibilitațiile de la distantă.
https://youtu.be/4zD7SdElK9I

In fine poate am fost putin conspirationist laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Legion7X):

We are doomed happy

| NLS a răspuns:

Am si telefon cu 170 euro, de frecat pe la munca, jucat fotbal, batut cuie, laughing etc,
Si si unul mai vechi, dar "rasarit", ce a fost 720 euro la vremea aceea (2017). Merge inca bine, poze face multumitor, are foarte putin lag pe care pariez ca l-as rezolva cu o resetare la setarile din fabrica, ideea e ca bateria incepe sa suspine.

Asa ca ma gandesc sa iau altul.
Bugetul e 1000 euro maxim, si nu vreau Google, Sony, Samsung, Apple sau Huawei.
Probabil OnePlus 10 Pro va fi alesul.
Sau Xiaomi 11T Pro (mult mai ieftin decat primul).

| doctorandus a răspuns:

Eh, eh, trista situatie. In trecut exista o firma numita eglobalcentral de la care cumparam mobilul la circa un an de la lansare la jumatate de pret. Asa am cumparat Nokia 9 Pureview sub 300 Euro, in trecut Nokia 6.1 in jur de 150 Euro, etc.

Azi firma nu mai exista.

Răspuns utilizator avertizat
| shookdazed a răspuns:

Atunci cand nu mai merge absolut deloc si nu mai am ce face cu el din punct de vedere software, la suma nu imi place sa arunc cu banii chiar ma gandeam de curand sa imi cumpar un Nokia E90 vechi fiindca cei in ziua de azi e de unica folosinta...

| doctorandus a răspuns (pentru DeeaDiDi123):

Dap, in general mobilele Nokia nu sunt pentru jocuri.

Sunt facute ca astfel incat daca iti cad pe podea nu patesc nimic. Alte mobile s-ar sparge in locul lor.

| doctorandus a răspuns (pentru shookdazed):

Nokia XR20. Daca poti sa-l spargi, inseamna ca ai intr-adevar forta.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru DeeaDiDi123):

Se zice ca 480 e mai tare decat alea cu numere mai mari.

Dar, dupa cum am spus, nu e un mobil pentru jocuri.

| haileewatson a răspuns:

In ultimii ani l-am schimbat o data la 4 ani. Cel mai mult am dat 1100 dolari.

Răspuns utilizator avertizat