| anonim_4396 a întrebat:

La ce interval de timp e indicat să faci telefonului o resetare din fabrică?

Răspuns Câştigător
| floruits a răspuns:

Bună!

Nu există niciun interval de timp indicat să faci telefonului tău o resetare de fabrică.
Este indicat DOAR dacă ai probleme de software ( adică se mișcă greu, ai viruși, vrei să scapi de un program etc )

O zi frumoasă.

12 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu nu am dat niciodata la niciun telefon decat cand le-am vandut. Nu vad de ce ar fi indicat asa ceva. vrei sa pierzi tot ce ai pe el si nu stii cum?

| dullcat a răspuns:

Cred ca de o data pe an sau la jumatate de an.Eu prefer prima varianta.Ai grija sa faci back up la tot inainte de asta.

| Simpatic a răspuns:

Majoritatea facem asta doar in momentul in care vindem telefonul pentru a avea o certitudine ca datele vor fi sterse permanant.

| Frank51 a răspuns:

Nu este indicat nicăieri să faci resetarea telefonului și cine spune asta o face doar să nu tacă. Habarniști.

Telefoanele nu au mentenanță ca laptopurile unde schimbi anual pasta termoconductoare deoarece își pierde din proprietăți.

| Holiday a răspuns:

Nu exista aceasta indicatie.

| Emma30555 a răspuns:

Eu nu am făcut asta cu nici un telefon

| ReddY25 a răspuns:

Nu e recomandat

| flixbuster a răspuns:

Cand il cumperi/vinzi second hand.

| blackann a răspuns:

Nu exista, nu e indicat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de împrejurări. Dacă acesta funcționează greu, are anumite erori ce înainte nu existau, ai instalat o aplicație care nu mai poate fi ștearsă din telefon indiferent ce ai încerca, sau ai instalat o aplicație care ți-a criptat fișierele complet ( ransomware) sau ai umblat pe site-uri sigure dar totuși nesigure cum de obicei umblu eu pe darkweb. Atunci da, exista interesul sa facem revenire la setările din fabrica. In caz de ransomware dacă mai poți face asta. Bună ziua!

| literallythesamebruh a răspuns:

O faci când vrei tu. Indicat este să o faci când dai de ceva virus sau alte probleme. În rest, îl poți lăsa așa. Eu îmi resetez telefonul o dată la 4-5 zile, dar am motivele mele. Îți pot spune doar că nu influențează cumva performanța telefonului.

| Skarr a răspuns:

Nu trebuie sa Ii dai decat daca ai un telefon vechi sau de mai mult timp si ai spatiul aproape full, merge greu sau alte chestii.
In rest nu vad de ce ai da reset.