| cristi202 a întrebat:

La telefonul meu de dinainte, un LG Optimus, am avut optiunea de activare automata a apelului atunci cand purtam casti, dupa vreo trei-patru secunde, fara sa raspund eu, cu telefonul in buzunar, puteam vorbi cu cel ce ma apela. Problema e ca am avut-o doar la doua perechi de casti, si nu stiu cum se activa happy. M-am uitat in setarile telefonului, dar nu exista nici o optiune pentru activarea automata a apelurilor. Sa fie castile "de vina"? Le schimb in medie de un set pe luna, nu ma tin mai mult, si la doua seturi dintre ele mi s-a intimplat chestia asta in mod automat, fara sa fac eu nimic. Tind insa sa cred ca se poate activa din telefon, dar nu stiu eu cum. Acum am un Huawei P Smart, si as fi bucuros sa stiu ca am aceasta optiune, petrec mult timp pe bicicleta si mi-ar fi de mare folos, ca nu ar mai trebui sa opresc sa scot telefonul sau sa merg cu o mina ca sa raspund. Mi-ar fi mult mai comod asa. Pot sa imi setez tefonul pentru aceasta functie, exista asa ceva?

Răspuns Câştigător
| OAly a răspuns:

Instaleaza aplicatia din Google Play, numita HandsFree Answer (Auto Answer).

| cristi202 explică (pentru OAly):

Multumesc mult, mult, mult de tot!

| OAly a răspuns (pentru cristi202):

Cu placere. Sper sa-ti fie de folos.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Logic este: cand asculti muzica sau radio cu castile introduse si primesti un apel, muzica inceteaza si se comuta pe convorbirea telefonica.
Nu stiu daca toate telefoanele au aceasta functie automata, dar a existat si la telefoane vechi, de acum 8-10 ani. Nu am gasit optiune de oprire pentru aceasta functie, in meniu.

Functia "raspuns automat" este pentru castile bluetooth: ori iei in mana telefonul cand esti sunat, ori lasi pe masa /pe bord si dupa 2-3 sunete de sonerie se porneste convorbirea.

| cristi202 explică (pentru Bula):

La toate telefoanele ce le-am avut, si care au permis ascultarea muzicii (primele, "caramizile", aveau doar functii pentru telefon) muzica inceta si se comuta pe apel, si e normal, doar e vorba de telefon, nu mp3player.
OK, cu "raspunsul automat", am inteles, dar eu nu am avut casti bluetooth, mereu imi iau de duzina, la 15-20 de lei, am bune doar cand schimb telefonul, cand imi vin cu cel nou. Pentru ca la mine nu tin. O singura data mi-am luat casti bune, si tot o luna m-au tinut happy.Si totusi, la doua dintre seturi, a mers acea functie. Daca e dupa cum spui tu, atunci de la casti a fost.

| Bula a răspuns (pentru cristi202):

Ideea este ca, daca castile sunt introduse, se formeaza un semnal logic, care indica telefonului ca trebuie sa comute in caz de apel. Deci, impedanta (rezistenta electrica ale) castilor rebuie sa fie ca ceea ale castilor originale.
Daca impedanta este mai mica sau mai mare, atunci poate crea anumite probleme electronice.
(in aceste cazuri trebuie incercat cu care merge comutarea)

| cristi202 explică (pentru Bula):

Aha, am inteles! Multumesc!

| Ezic a răspuns:

We omuli we dai reset la tilifon we