| daniela1107 a întrebat:

Merita sa îmi cumpăr iPhone 12 pro max, având în vedere că pe piata nu prea se mai găsește decât noile modele, ce ziceți?

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Daca-l cumperi la pretul original: nu.

Daca-l cumperi la un pret mult scazut: da. Dar sa nu fie uzat (de ex. a ramas sub 70% din baterie).

| anonimg a răspuns:

Este prea vechi. Un telefon mai vechi de 3 ani de la data fabricației nici nu ar mai trebui să se găsească pe rafturile magazinelor.
Chiar dacă îl cumperi nou, nu poți spune că ai un telefon nou.
Software-ul și acumulatorul nu mai fac față noilor cerințe atât de ușor cum ar fi făcut la data fabricației.
Media de viață a unui telefon este de doi ani, chiar dacă economia unor țări silește populația să-și schimbe telefoanele după 3-4 ani sau mai mult.
Mai mult, dacă i-ai spart ecranul, îți mai vine să plătești jumătate din prețul unui iPhone pentru un ecran nou?
Sau dacă acumulatorul este slab (și iPhone este cel mai slab la acumulator) nici nu-ți ajunge pentru toate pauzele de la școală să-l folosești.

| DonMoldo a răspuns:

E 2020 nu e asa vechi.