| alex495 a întrebat:

Mi-a povestit un prieten ca ar exista pentru smarthphoneuri niste accesorii de se prind pe camera telefonului si o imbunatatesc. Eu de la S4 cand se prindea mini obiectivul acela n-am mai vazut nicaieri. Aveti idee daca mai exista astfel de accesorii?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Sincer? Nu prea. Poți face poze cam cum ai face cu telefoanele astea noi, care au câte 3 camere, dar ceva mai slabe calitativ.
Te ajută doar dacă ești chiar pasionat de fotografie și vrei să faci de exemplu poze care să cuprindă o porțiune cât mai mare dintr-o încăpere minusculă, ori flori în prim-plan sau dimpotrivă - o vedere mai „apropiată" (zoom) dintr-un peisaj.
Cum ziceam, am cumpărat un set din ăsta, am făcut trei poze de test... și acum doarme în săculețul lui.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Da, mai sunt. Am luat și de la F64, dar și din supermarket.
https://www.cel.ro/......io1NTMo-l/
https://ishoot.ro/......phone.html
etc.

| alex495 explică (pentru mihai69):

Si merita inestitia? Ce ti imbunatateste?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru alex495):

Senzorul tot o flasneta ramane. Ce fac alea e sa iti deschida cimpul vizual, sa faca ceva zoom suplimentar, eventual sa te ajute la macro-uri.

| mihai69 a răspuns (pentru alex495):

Sincer? Nu prea. Poți face poze cam cum ai face cu telefoanele astea noi, care au câte 3 camere, dar ceva mai slabe calitativ.
Te ajută doar dacă ești chiar pasionat de fotografie și vrei să faci de exemplu poze care să cuprindă o porțiune cât mai mare dintr-o încăpere minusculă, ori flori în prim-plan sau dimpotrivă - o vedere mai „apropiată" (zoom) dintr-un peisaj.
Cum ziceam, am cumpărat un set din ăsta, am făcut trei poze de test... și acum doarme în săculețul lui.