| Sandu3 a întrebat:

Nu ma pricep la telefoane cu Android pana acum o luna jumate avand un Nokia din 2008 cu Symbian.Acum o luna jumate mi-am luat primul meu smartphone, deci va rog fiti intelegatori daca spun prostii.Pe el am Android Lollipop, dar am descoperit ca am o actualizare pentru versiunea 6 Marshmallow.Documentandu-ma pe internet pentru ca sunt un profan, am descoperit ca trecerea se face cu ajutorul calculatorului si cu ajutorul catorva softuri(ClockworkMod Recovery, ROM Manager etc)si ca telefonul trebuie rootat.Scotocind pe internet am descoperit un articol despre Allview a5 Ready care nu e nicidecum un telefon de top dar care a primit actualizarea pentru Marshmallow.Surpriza.E chiar telefonul meu.Dar surpriza abia acum vine.Actalizare prin metoda OTA(on the air)Pur si simplu dai download si incepe actualizarea.Atat de simplu.Intrebarea mea este:NU TOATE TELEFOANELE PRIMESC ACTUALIZAREA PRIN OTA? Pentru ca prin cealalta metoda cea cu calculatorul,sincer e o corvoada si mai trebuie sa-l si rootezi(si am auzit ca daca rootezi un telefon isi pierde memoria interna)Deci eu pur si simplu dau download, el isi face treaba, se inchide si se deschide din nou automat cu Marshmallow pe el? Am zis prostii de incepator? Deci ce-i cu OTA si calculatorul si rootarea? Doua metode diferite?

Răspuns Câştigător
| OneCs a răspuns:

Nu trebuie numic, ii setari pe undeva scrie "Actualizati" dai acolo si vezi pe ce apesi incepe actualizarea si gata.
Vezi ca dupa actualizare telefonul o sa mearga mai greu un timp (30-60 minute apoi o sa mearga normal).
Cel putin eu am un LG,un prieten are Allview si un var Samsung,mereu cand aveam o actualizare noua pe Android actualizam.(deci noua ne merge dupa cum vezi "Lg, Samsung, Allview" merge deci cred ca asa sunt la toate telefoanele, de ce nu ar fi la fel, numai daca ai Iphone care are IOS in loc de Android).

2 răspunsuri:
| dragosbogdan001 a răspuns:

Apesi pe actualizati si se descurca el.

| iavan a răspuns:

Caută pe You tube si te învață ei