| Sandu3 a întrebat:

Am un telefon cu memoria interna mica.De 8GB la care am facut o actualizare de la Android Lollipop la Marshmallow. Ulterior am sesizat ca mai am o actualizare dar pe care refuza sa o instaleze din cauza spatiului mic.Stiu ca la versiunea Marshmallow cardul microSD se poate transforma in memorie interna.Am vreo sansa sa dau acea actualizare de sistem sau telefonul va refuza in continuare actualizarea chiar daca folosesc cardul de memorie?

4 răspunsuri:
| octav005 a răspuns:

Poti da actualizare de sistem. dar numai sa iti permita spatiul intern dupa telefon

sistemul de operare Android se actualizeaza doar in mem interna a telefonului, nicidecum pe card micro sd,
pai din cei 8gb ai tai din mem interna, vreo 4, 5 gb iti ocupa sist de operare. vei ramane cam 2 gb si ceva din care ti se va scadea si aplicatiile instalate

| tpuuser999 a răspuns:

Ar fi trebuit sa-i asculti pe cei care probabil ti-au spuns ca ai nevoie de cel putin 16Gb la Android (cel putin la cele noi). Acum fie muti tot ce ai in el (poze, aplicatii, muzica) pe card, dezinstalezi ce nu se poate, si incerci din nou. Daca tot nu merge, dai reset. Daca update-ul ti-a fost oferit, inseamna ca sigu poate fi instalat pe telefonul tau. Schimbarea de la Lollipop la Marshmallow este o destul de utila...

| alexcoman34 a răspuns:

E o prostie asta cu actualizarea sistemului. Spatiu consumat inutil daca stai bine sa te gandesti!

| cosmin0608 a răspuns:

Asa cum zice cineva mai sus, updateurile se fac doar in memoria interna a telefonului (sunt fisiere importante acolo, din sistemul de operare). Totusi iti poti muta aplicatiile pe cardul sd. Ai un tutorial la linkul de mai jos:
https://www.media-max.ro/......-cardului/
Din cate stiu, la Android 5 aplicatiile se pot muta direct din setari. Multa bafta!