| Jlooom a întrebat:

Nu știu ce telefon să îmi iau până în 1500 lei,as vrea unul spre high end, care sa nu coste azi 1400 și peste două zile sa îl vezi in magazin cu 800 cum sunt cele low mid range

4 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nokia XR20. Nu e cel mai bun sau cel mai rapid dar poți face duș cu el iar când cade pe podea nu pățește nimic. E cel mai rezistent.

Patru ani de aduceri la zi în fiecare lună. Android pur de la Google.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ete fis, ideea e ca se cam scumpesc toate de-acum deoarece s-au scumpit materialele. Cam 15-20% majoritatea electronicelor in urmatoarele luni. Ti-am raspuns si la cealalta intrebare, nu o observasem pe asta. Acum parca mai discutam. Pina in 1500 ai destule optiuni misto. Daca ar fi sa imi iau mie in bugetul tau, m-as uita la urmatoarele:
1. Xiaomi POCO X3 Pro - procesor puternic, display 120 Hz, chiar daca LCD, 256 GB stocare UFS 3.1, jack de 3.5(!), NFC, baterie de +5000 mAh; camere acceptabile, nimic senzational din punctul asta de vedere.
2. Realme 7 Pro - incarcare 65W, display Super AMOLED, camere OK; procesor mai slab ca X3 Pro-ul de mai sus, stocare la jumatate ca si capacitate si mai lenta, model ceva mai vechi.
3. Xiaomi Redmi Note 10 Pro (2021) - display AMOLED, baterie de peste 5000 mAh, camera principala de 108 MP (nu te astepta la minuni, nu e stabilizata, insa pe lumina buna si cu putin antrenament poti face poze foarte bune - noaptea e de folosit Google Camera daca vrei sa iasa ceva ok), jack 3.5 mm.
4. Xiaomi Mi 10T daca il prinzi la vreo promotie - procesor top-of-the-line la sfirsitul lui 2020, camera de 64 MP (aceleasi amendamente de mai sus, in principiu), display 144 Hz, dar LCD, 5G, baterie +5000 mAh. Din pacate nu are jack de 3.5 mm.
Bonus - Realme 8 Pro - baterie mai mica decat 7 Pro-ul, incarcare la 50 W, camera de 108, procesor OK dar sub Snapdragon 860/865, display Super AMOLED.
P.S. Nu m-as uita la Huawei din motive de software. Ca o idee, si MIUI-ul de la Xiaomi e cu mult sub calitatea hardware a telefoanelor lor, insa e utilizabil. Inveti sa ignori problemele si aia e, sau iti bagi picioarele si pui un ROM "de la baieti" si ai rezolvat majoritatea belelelor.

| Alverto a răspuns:

Xiaomi mi 8. 1200

| Rocklove a răspuns:

Salut, îți recomand realme 8 pro. Este foarte bun https://www.emag.ro/......D6G4NKMBM/
Are snapdragon 720g, ecran super amoled, camera de 108 Mp + altele trei și cea frontala de 16 mp. Are baterie de 4500.
Îți recomand și poco x3 pro https://www.emag.ro/......DJ8J0HMBM/
E foarte bun și telefonul asta. Are snapdragon 860. Camerele sunt de 48+8+2+2 și frontala de 20mp. Bateria e mai mare 5120.
Daca vrei DOAR pentru gaming recomand poco x 3 pro( fiindcă are snap 860)
Dar oricum te poți juca si pe realme 8 pro cu spandragon 720g.
Dar îți recomand asta pentru ca are și ecranul mai bun, camerele sunt mai bune, gândește-te ai 108mp la 1200 lei.
Asta e părerea mea, te las sa alegi.