| pam_pam a întrebat:

Pentru cei care au Cosmote si au iesit din tara! Stiti cumva daca trebuie sa activati roamingul sau nu e nevoie pe aceasta retea? Ideea e ca sunt cam sceptica in legatura cu plecarea din tara a prietenului meu, care uimitor, e foarte suparat. Mi-a dat mesaj si a zis ca se intoarce maine (azi dimineata plecase). Ideea e ca e foarte ciudat sa se intoarca atat de repede. Stiu ca ar trebui sa am incredere, dar chiar e posibil sa nu fi plecat. De aceea va intreb, la Cosmote e nevoie sa activati roamingul pentru a trimite si primi mesaje?

Răspuns Câştigător
| andradab a răspuns:

Nu este nevoie sa activezi roamingul, acesta se activeaza automat.Sotul meu a fost plecat in Franta si doar eu puteam sa il sun cat avea credit, el doar putea sa trimita mesaje, sa sune nu. Chiar daca avea credit. Te pup.

9 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Fiul meu a fost plecat in Spania, a avut la el un telefon pe Cosmote (abonament) si unul pe Orange (abonament). Pe cel cu abonament Cosmote nu a putut vorbi, nu a avut nici semnal, ci numai pe Orange.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca abonamentul este pe numele lui pune un baiat sa sune sa se dea drept titularul dar trebuie sa-i stii datele personale si o sa-i activeze roamingul pe loc, alfel nu merge.

Alte răspunsuri
leonardk
| leonardk a răspuns:

Pentru abonament Cosmote este nevoie ca roaming-ul sa fie activat. Daca este cartela Cosmote, roaming-ul este deja activat cand o cumperi. Fara roaming nu se pot trimite/primi sms-uri.

| pam_pam explică:

Pai asta e ca stiu sigur ca nu l-a activat, ca l-am intrebat si a spus ca pe cosmote nu e nevoie sa-ti activezi roamingul. Eu am vodafone si ce-i drept, am primit anuntul ca a receptionat mesajul dupa ceva mai mult timp fata de cum era de obicei. Nu stiu, nu vreau sa-l acuz pe nedrept, poate chiar nu are nicio vina. Momentan, pana se intoarce, nu-i zic nimic, dar daca toata povestea lui o sa fie 'presarata' cu detalii, atunci o sa-l cred.

| pam_pam explică:

Ok, va multumesc amandurora pentru informatii, maine o sa pun o prietena sa sune.

| Candyman a răspuns:

Trebuie sa activezi roamingul ca sa mearga. Dar poate l-a activat inainte sa plece (asta daca chiar a plecat)

| Candyman a răspuns:

Pune pe cineva care are cosmote sa sune la reltii cu clientii si sa intrebe cum e cu roaming-ul. Conteaza si daca e pe abonament sau pe cartela. Dar tot nu poti fi sigura 100%. In cazul meu, pe abonament a fost nevoie sa sun ca sa il activez.

| goodboy_8604 a răspuns:

In orice retea trebuie sa iti activezi roamingul daca iesi din tara pentru a putea avea semnal implicit pentru a primi apeluri si mesaje. Roamingul este parteneriatul dintre companiile de telefonie mobila de gazduire a numarului de telefon pe timpul cat acesta sta in afara granitelor. Asa ca fara roaming odata iesit din tara nu mai poti folosi acea cartela pentru ca pur si simplu nu ai semnal.