| Katona_Claudiu_1999 a întrebat:

Pun această întrebare deoarece folosesc mult telefonul meu cu ecran amoled, am căutat câte ore de funcționare au anumite tipuri de displayuri și am aflat, dar la amoled nu scrie. Deci câte ore de funcționare au ecranele amoled sau super amoled?

7 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

E greu de zis o valoare exacta. Putini oameni tin un telefon mai mult de 2-3 ani.

| LPCTSTR a răspuns:

In ce sens? Durata de viata sau cat timp le poti utiliza pe zi?

| LPCTSTR a răspuns (pentru LPCTSTR):

"The theoretical lifespan of an AMOLED display is several years, even when used for 12 hours a day. But some defective panels degrade faster. "

| Katona_Claudiu_1999 explică (pentru LPCTSTR):

Uite aici un exemplu durata de viață a OLED-ului se apropie de 100.000 de ore de funcționare. Acest număr de ore se referă la timpul până la care luminozitatea display-ului OLED ajunge la 50%https://ro.m.wikipedia.org/wiki/OLED

| NLS a răspuns (pentru Katona_Claudiu_1999):

Nu stiu sa se fi stabilit o durata exacta de viata in cazul lor, in ore, fiind folosite cu precadere la telefoane, spre deosebire de celelalte tipuri.
Durata medie de viata a unui telefon mobil e de 3 ani.
Asta nu inseamna ca nu gasesti in ziua de azi Galaxy S2 ce a fost folosit fara intrerupere din momentul lansarii, insa e atat de depasit, merge atat de prost, nu mai are suport software si actualizari de firmware de multi ani, incat aceste cazuri sunt irelevante.

Pentru a te asigura totusi ca ecranul ramane functional o lunga perioada de timp, si fara efectul nedorit de "burn in", poti reduce luminozitatea, si e indicat sa folosesti night mode / blue light filter.

| Katona_Claudiu_1999 explică (pentru NLS):

Cu night mode blue filter light sau dacă reduc luminozitatea prelungesc durata de viața a ecranului, sau numai dacă folosesc telefonul o perioadă mai lungă de timp poate opri burn in?

| NLS a răspuns (pentru Katona_Claudiu_1999):

Inclusiv ajuta la prelungirea "vietii" ecranului.
Insa cu siguranta vei schimba telefonul inainte sa ajunga in pragul critic, din alte cauze.
Nu prea cunosc pe nimeni sa tina telefonul mai mult de 4 - 4, 5 ani.