| JusTPauL a întrebat:

S9 rulează în background Facebook sau messenger?
Adică ma interesează dacă eu când pornesc internetul apar online, pe Facebook doar pentru ca aplicația este în background?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| LPCTSTR a răspuns:

Toate telefoanele au procese în fundal, altfel nu ai putea ști cine ți-a trimis mesaje cât timp ai fost plecat, dacă ai primit sau primești apeluri, dacă ai alarme, mementouri și lista poate continua.
Facebook, respectiv Messenger, Whatsapp, Instagram, Twitter și restul aplicațiilor care se bazează pe sisteme de notificații, vor avea mereu câte unul sau mai multe procese în fundal și unul care va fi deschis doar atunci când lucrezi în aplicație.
Referitor la status, nici eu nu știu ce să mai cred, recomand însă să credem că statusul este corect din punct de vedere al stării conectivității.

3 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Facebook are propriul serviciu care rulează în fundal încă de la pornire, el, mai apoi, redirecționează starea ta către aplicația propriu-zisă sau Messenger.

| JusTPauL explică (pentru LPCTSTR):

Ok, m'ai deconectat.
Deci apar sau nu online?
Eu știu ca nu, dar am mai văzut astăzi un clip pe net în care zicea ca telefoanele cu mulți GB ram pot tine active aplicațiile în background.

| LPCTSTR a răspuns (pentru JusTPauL):

Toate telefoanele au procese în fundal, altfel nu ai putea ști cine ți-a trimis mesaje cât timp ai fost plecat, dacă ai primit sau primești apeluri, dacă ai alarme, mementouri și lista poate continua.
Facebook, respectiv Messenger, Whatsapp, Instagram, Twitter și restul aplicațiilor care se bazează pe sisteme de notificații, vor avea mereu câte unul sau mai multe procese în fundal și unul care va fi deschis doar atunci când lucrezi în aplicație.
Referitor la status, nici eu nu știu ce să mai cred, recomand însă să credem că statusul este corect din punct de vedere al stării conectivității.

| Robert150103 a răspuns:

E poarte posibil sa apari online. De la Android p 9.0 se schimba lucrurile. Primesti notificari, aplicatiile ruleaza dar nu au permisiune la locatie sau la camera foto. Deci e o regula introdusa de google in Android 9.0 si aia e ca aplicatiile nu au acces la nimic cat timp ele nu sunt folosite. Daca stii si te pricepi recomand sa instalezi un custom ROM bazat pe Android 9.0, in cazul in care nu ai deja Android 9.0. Pe scurt intra in setari si daca vezi la versiune Android ca scrie 9.0 atunci poti sta linistit