| costinvlad a întrebat:

Sall. TPU. Am un Oukitel U15S. Nu pot apela, nu vede IMEI(necunoscut), imei null, de unde pot lua nvram? Si cum ii bag IMEI daca il rootez? Ms. Cea mai simpla metoda are funda.

Răspuns Câştigător
| Elynad a răspuns:

Cea mai simpla metoda e sa apelezi la un service.
Pe locul 2 ca simplitate ar fi sa incerci sa il rescrii tu din MTK Engineering Mode. Telefoanele cu procesor MediaTek au un astfel de mod dar cand intri acolo trebuie neaparat sa stii ce faci. 1. Instalezi: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.Go.EngModeMtkShortcut
2. Formezi la telefon numarul: *#*#8688#*#* si daca iti apare un ecran cu mai milte optiuni e ok iar daca nu cauti codul pentru modelul de procesor pe care il are telefonul tau, adica asta: https://www.gsmreview.ro/dictionar/mt6750t/
3. In ecranul nou aparut selectezi GPRS si acolo selectezi SIM1, scrii un IMEI din 15 cifre si apesi Write IMEI. Selectezi SIM2 si procedezi la fel dar scrii al IMEI. Din pacate butonul Write IMEI nu apare la toate telefoanele si daca nu apare nu ai ca sa ii faci.
4. Iesi din Engineering mode si restartezi telefonul.
Sper sa functioneze, bafta!

| costinvlad explică (pentru Elynad):

Da, dar IMEI trebuie sa fie original. Ms. Am rezolvat cu laptop si un program.

1 răspuns: