| Chrysstian a întrebat:

Care este mai bun: LG Optimus G sau Sony Xperia Z

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

CATEGORIC Sony Xperia Z, deoarece este mai performant dpdv tehnic.

Vezi comparaţia/MOTIVELE şi specificaţiile tehnice la linkul :
http://www.smartprix.com/......4_2491.php

Toate cele bune.

| LeganzaMoonwalker a răspuns:

Salut!
Sigur ai nimerit telefoanele? Nu vroiai sa spui G Pro?
Pai asa.din nou, telefoanele sunt diferite - cu mult.
Optimus G Este un FLAGSHIP 2012. Flagshipurile 2012 toate au fost cam la fel : Ecran 4.7-4.8", Rezolutie HD, Camera 8MP, Quad-Core, Adreno 320. Dar acest smartphone, fiind lansat in noiembrie, normal, are avantaje fata de S3 sau OneX, care au fost facute la jumatatea anului - 2GB RAM!
Si. Daca toate datele acestor 2 telefoane (dimensiuni, performante, etc) ar fi exact la fel, ar trebui sa alegi SONYul (normal). Adica da, LG nu este o marca necunoscuta si face telefoane foarte bune, dar totusi. vorbim de Sony aici!
Nu ma pricep si nu stiu rezultatele la testele benchmark, eu ma bazez doar pe performantele de 'pe hartie'.
Avantaje XperiaZ:
+Subtire (7.9mm vs 8.5mm)
+IP57 Certified - Dust and water RESISTANT (nu PROOF - e o diferenta)
+Ecran (5" vs 4.7")
+Rezolutie (441PPi vs 318PPi)
+Sony Mobile BRAVIA Engine 2
+Card SLOT Up to 64GB (vs ----)
+Camera
+Camera Frontalal (FullHD vs HD)
+Baterie

Optimus G:
+Dimensiuni (in afara de grosime)
+Memorie Interna (32GB vs 16GB)
+Rezultate mai bune la benchmark?

Atat am gasit :))
Deci..cred ca ti-ai dat seama ce telefon as alege!

http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=5204&idPhone2=4941

Xperia Z Este in momentul actual (cel putin pentru mine) telefonul perfect. Adica..ma rog, in afara de pret - oricum nu o sa il cumpar niciodata. Nu stiu de ce ai mai putea avea nevoie.
Rivali - desi sunt in alta clasa- poti fi Note2 si G Pro!
Sper ca te-am putut ajuta!

| iesiacasa a răspuns:

Salut chrysstian foarte buna intrebare dar eu as zice ca xperia z deoarece are display mai mare, e foarte subtire(7, 9), are camera mai buna ca de obicei camerele Sony sunt foarte bune, designul este atragator, si camera secundara e mai buna in rest sunt la fel.

| sylwyu97 a răspuns:

LG Optimus Gwinking

| Vlad_De_1998 a răspuns:

Pararea mea e ca mai bine iti ei LG optimus L9 daca te tine buzunarul este foarte tare telefonul. Dar din astea doua eu cred ca Lg optimus G, deoare ce are un dizain foarte atragator, camera foto foarte buna :X

| Chrysstian explică (pentru Vlad_De_1998):

Acum am Cloudmobile! (gsmarena.com), sunt total de acord ca LG optimus g... este mai bun, in afara de display si camera, dar procesorul in testele benchmark a facut un punctaj mai mult decat dublu, dar nu mai mult de-atatwinking