| iulia999 a întrebat:

pe 19 noiembrie mi-am achizitionat un telefon de la Vodafone mai exact Vodafone smart 2 care esete de fapt Alcatel. am luat o optiune cu internet si de fiecare data depa ce foloseam netu sunam la 123 sa vad cati mb sau kb mai am si imi zicea alea si cost suplimentar 00.00. mentionez ca am dat telefonul unui prieten in pauza si stateam cu el in timp ce el umbla pe harti dar fara datele activate iar pe 6 decembrie imi apare cost suplimentar 11.91 euro asa pana pe 9 dec cand mi-a aparut cost suplimentar 15.49 euro acum vreau sa stiu unde pot da sa vad pe ce am eu acest cost suplimentar adica ce am luat sau mi-a dat pentru ca am ramas fara kb la net iar eu nestiind inca umblam pe el sau cum sau am cumparat ceva de pe net, ce am cumparat intelegeti voi happy. ok, dupa ce am vazut ca am cost suplimentar 11.91 euro nu am mai umblat pe net.

Răspuns Câştigător
| znstr a răspuns:

Buna! Si eu am abonament de la Vodafone, mai exact Mega11. Cere de la magazinul Vodafone un desfasurator cu apeluri, mesaje, MB folositi. Probabil nu o sa iti arate site-urile pe care ai intrat, dar iti poate arata daca acei aproape 12 euro in plus sunt de la net sau nu. Fa o proba de luna asta dupa ce iti vine factura si ti se actualizeaza MB de net, si odata la 2 zile verifica-ti datele, ce ai consumat si ce ti-a mai ramas, astfel nu depasesti.

Eu am facut la fel cand am luat prima data abonamentul, dupa ce foloseam netul sau vorbeam mult la tel, dadeam sms la 123, dar imi veneau datele vechi, nu actualizate, cu MB/SMS/Minute consumate. Cel mai bine rezolvi la un magazin Vodafone si le explici si celor de acolo faza. Eu pe telefonul meu imi pot stabili o limita de net, incearca si tu pe al tau. Pa pa!

| iulia999 explică (pentru znstr):

Probabil daca nai fi citit printre randuri ci cuvant cu cuvant tiai fi dat seama ca de fapt acum sunt 15.49. si cu aceea limita de net? adica cand nu mai ai kb sau mb si se opreste imediat netu si nu mai poti umbla pe el?

| znstr a răspuns (pentru iulia999):

Asa e, nu am citit si partea cu 15, 49. Daca ai sistem de operare Android pe telefon, ai putea incerca sa cauti in Magazin Play (Android Market) o aplicatie cu care sa iti inchizi netul cand nu il mai folosesti, fara sa mai intri in setari: APN Switch se numeste. Asa eviti actualizarea automata a fisierelor descarcate de tine, jocuri, etc sau primirea de notificari. Si da, cand aproape ajung la limita de MB/KB setata, primesc o avertizare, iar cand ajung la limita, nu mai pot porni netul nici din setari macar, trebuie sa resetez eu acea limita ca sa pot naviga din nou.

| iulia999 explică (pentru znstr):

Ca sa caut in magazin play de acum cand imi inacrc telu pentru ca acu nu mai am kb sau mb. stii pentru ca o sa am mai mult cost suplimentar happy oricum mersi de sfaturi big grin

| znstr a răspuns (pentru iulia999):

Nu ai pentru ce! Si data viitoare, dupa ce platesti factura si o sa ai din nou net, verifica costul si cati MB mai ai ca sa fi sigura ca nu depasesti din nou. Un cost suplimentar poti sa ai si daca te bagi in diferite "concursuri" facute de cei de la Vodafone, care te taxeaza cu 1euro pe fiecare mesaj primit de la ei in cadrul concursului. Tata a patit asa si a platit cam 6euro in plus. Ai grija, pa pa!