| snowmanxxx a întrebat:

Acum 5-6 luni mi-am cumparat un Samsung Galaxy S3 Neo iar acum mi s-a umflat bateria la el...am schimbat-o (cu o baterie care nu este originala) si cand telefonul ajunge pe la 50-40% baterie apar niste dungi pe ecran din ce in ce mai multe dupa telefonul se stinge si nu se mai aprinde numai daca il bag la incarcat.As vrea sa stiu daca este de la telefon sau baterie chestia cu dungile!

Răspuns Câştigător
| liliacALB a răspuns:

Pai daca zici ca dungile apar numai cand se consuma bateria, inclin sa cred ca e de la baterie. Ma indoiesc sincer de faptul ca iti arata bine procentul de incarcare. Sfatul meu este sa-ti iei o baterie originala si sa ai grija de ea. Adica: 1) Cum a scazut sub 80%, il pui la incarcat. Cu cat scade mai mult incarcarea bateriei, e mai rau. Daca se poate, NICIODATA sa nu scada sub 50%. 2) Dupa ce l-ai pus la incarcat, nu e obligatoriu pana la 100%. Ideal este sa ajunga pe la 80%-90%, dupa care il scoti. 3) Fara temperaturi extreme. Daca stai in frig, ai grija ca telefonul sa stea la cald, lipit de tine. Daca e canicula, tine-l acoperit, la umbra. Daca respecti ce ti-am scris aici, nu ai treaba cu bateria 3-4 ani

2 răspunsuri:
| Goete a răspuns:

Pe Ebay (si nu nunai) gasesti baterie originala la pret foarte bun

| Cristian87654321 a răspuns:

Doamne ce raspuns distructiv si prost a putut sa dea liliacALB. Cine cunoaste stie ca de fapt sfaturile date de el sunt ca sa-ti distruga bateria!

Realitatea: Viata bateriei se masoara in numarul de reincarcari la care este supusa, indiferent ca reincarcarea a fost pentru 90% din baterie sau pentru 15% ==> drept urmare incearca sa reincarci de cat mai putine ori.
Cum faci acest lucru? Lasi telefonul sa scada sub 10% baterie (preferabil nu-l lasi niciodata sa se inchida singur, desi cand se inchide singur nu ramane de tot fara energie - are fail-safe din fabrica ca altfel acumulatorul Li-Ion s-ar distruge daca ar ramane fara niciun strop de energie), dar daca n-ai incotro, ai putea teoretic sa incarci si sub 15%, dar e de preferat sub 10% ---- si lasa-l la incarcat pana la 100% --- DAR de preferat sa nu il lasi peste noapte la incarcat. Cand se termina il scoti. De ce metoda asta? Pentru ca precum am zis, viata unui acumulator se masoara in numarul de cicluri de reincarcare efectuate, iar tu daca incarci de la sub 10% pana la 100%, intr-o luna vei pune la reincarcat de mai putine ori decat daca ai tot reincarca cate 20%. cate 40%. cate 50%... Metoda desteptului de jos ar insemna ca reincarci de cel putin x2 ori mai des => de 2-4 ori mai mica viata bateriei. Bafta!