| SanDuKu a întrebat:

Salut all! Am un Samsung star 2 Gt-S 5260.As vrea sa stiu daca il pot upgrada cu android firmware si daca da sami lasati un ghid cum sa-l upgradez si un link de download.

Răspuns Câştigător
| traveler a răspuns:

Alin te-a incurcat nu?
Poti face firmware (update la un sistem de operare oarecare, prin update la o varianta mai noua de software pentru acelasi sistem).
Daca gasesti firmware este ok, insa cu un milion de precautii deoarece deseori NU poti face o intoarcere pe vechiul sistem(rollback) in caz de esec.
Incearca un backup inainte de firmwarele propus, intra inainte pe forumul Samsung si vezi ce si cum functioneaza, de are bug-uri (defecte, de exemplu unul reclama ca a instalat firmware ul si nu ai mai merge camera etc ) apoi fa pasul.
Deci ia o decizie inteleapta.Bafta.

| SanDuKu explică (pentru traveler):

Ai putea sami lasi un link de unde sa iau android firmware si cum sa-l instalez.
Si inca o intrebare ar merge android pe acest telefon?

| traveler a răspuns (pentru SanDuKu):

Este aparatul tau,decizia ta, multumirea sau dezamagirea ta dupa aplicarea acestei actiuni asupara aparatului tau.
La fel si gasirea unui firmware pe care sa incerci sa al instalezi amatorial, riscul este mare sa nu mai porneasca deloc, si nici cei de la servis sa nu al mai poata remedia.
Eu te indrum catre un centru specializat unde sunt persoane calificate, unde ai garantie la lucrare si mai ales garantia ca nu ti se poate intampla sa fluieri a paguba daca acel program nu va merge.Mai mult de 100 lei cred ca nu te va costa si cred ca merita investitia avand in vedere bani dati pe aparat totusi.
Bafta!

3 răspunsuri:
| alin567 a răspuns:

Nu se poate face upgrade pentru ca are sistem de operare propriu